Strata libida alebo nízka chuť na milovanie je u žien aj mužov pomerne častým problémom. Z času na čas sa môže objaviť u kohokoľvek z rôznych dôvodov. Niekedy je to obyčajná únava a vyčerpanie, inokedy stres či choroba.
No zatiaľ čo viaceré okolnosti odznejú a vďaka tomu sa vráti aj chuť na sex, niekedy sú príčiny vážnejšie. Náhla alebo nevysvetliteľná strata libida môže značiť problém kdesi v pozadí.
Čo všetko môže ovplyvňovať sexuálny život a pri čom by ste mali spozornieť?
1. Hormóny v nerovnováhe
U mužov sa môže nízka sexuálna túžba spájať s nízkou hladinou testosterónu. Tú rozpoznajú napríklad aj tak, že majú menej energie a priberajú na hmotnosti. Do veľkej miery sa tento problém týka najmä mužov po päťdesiatke, môže ísť až o 30 až 40 percent mužov v tomto veku.

Lekár tento stav overí prostredníctvom krvných testov a môže predpísať testosterónové injekcie, tabletky či náplasti. Dôležitá je tiež zdravá životospráva a dostatok spánku.
Hormonálnou nerovnováhou však môžu trpieť aj ženy, a to najmä v období perimenopauzy a menopauzy. Znižuje sa hladina estrogénu, ale tiež testosterónu, ktorý sa nachádza v malom množstve aj v ženskom tele a ovplyvňuje chuť na sex.
Hormóny inak pracujú aj v období tehotenstva a počas dojčenia, u niektorých žien sa to môže prejaviť zvýšenou, u iných zníženou chuťou na sex.
2. Chronické ochorenia
Na sexuálny život majú dopad aj chronické choroby, medzi nimi napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak, neurologické problémy, chronické bolesti alebo rakovina.
Niektoré spôsobujú sekundárne problémy (cukrovka napríklad môže poškodzovať nervy a cievy, a teda prispievať k erektylnej dysfunkcii alebo nedokrveniu vaginálnych stien), iné majú dopad na pohyblivosť tela či ovplyvňujú mentálny stav človeka.