Legenda hovorí, že Štúrove listy pochovali spolu s Adelou. Podľa viacerých zdrojov si však nepísali - lebo sa to v polovici 19. storočia nepatrilo. V Štúrovej korešpondencii sa zachovali len tri listy Adelinej matke s odkazmi pre „milostivú slečnu“.
Niektorí historici preto spochybňujú, že láska medzi Štúrom a vzdelanou šľachtičnou vôbec vznikla.
„Ospevovaný vzťah Štúra k Adele Ostrolúckej je mýtus. Vymysleli si ho v dvadsiatych rokoch minulého storočia literárna historička Helena Turcerová a Ostrolúckej synovec,“ povedal pred časom pre SME mladý maďarský historik József Demmel.
Aký bol teda Štúrov vzťah k ženám?
Iba kamarát?
„Vzťah s Adelou prebiehal skôr na úrovni dobrého priateľstva,“ myslí si aj Sylvia Hrdlovičová z Múzea Ľudovíta Štúra v Modre, kde otvorili výstavu Ženy v národnoemancipačnom hnutí 19. storočia a štúrovci. Ani v listoch Štúra jej matke Alžbete nenájdeme lásku, o ktorej si školáci povinne čítajú v známom románe Ľuda Zúbka.

„Konvencie nedovoľovali písať priamo dcére,“ vraví Hrdlovičová. Navyše, nepochádzali ani z rovnakej spoločenskej vrstvy.
S rodinou Ostrolúckych ho však spájali priateľské vzťahy, keďže Adelin otec ako bývalý podžupan podporoval Štúrovo zvolenie za poslanca uhorského snemu.
„Milosťslečne“ prostredníctvom matky posielal napríklad literárnu prílohu svojich Slovenských národných novín a básne s poznámkou, že si vrúcne želá, aby o to mala záujem.
Vyznanie po smrti
úryvok z básne Ľudovíta Štúra A. O.
„Uvädnul si prenáhlo, kvet,
Ty pekný kvet Hrona,
V duši tej svet opúšťala
V láske, viere k svojím stála,
Zbožná Antigona...“
Báseň o Adele Štúr napísal až po tom, čo ako 28-ročná zomrela vo Viedni. Príčinou bol týfus, hovorí sa aj o nervovej horúčke.
V liste svojmu priateľovi Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi dokonca stratu Adely prirovnal ku smrti svojich rodičov a brata, ktorí tiež zomreli v tom čase.
„Pravdivo si posúdil tú, ktorá plná lásky k nám nás opustila, a srdce moje už i tak na všetky strany rozkrvácané odchodom svojím mocne ranila.“
Názory na to, či Štúr Adelu miloval, sa rôznia. „Myslím, že tieto slová svedčia jednoznačne o hlbokom vzťahu medzi Štúrom a Ostrolúckou,“ hovorí Augustín Maťovčík zo Slovenskej národnej knižnice. Podľa Józsefa Demmela z listu skôr vyplýva, že išlo o stratu pre komunitu.