O vzťahoch na diaľku sa hovorí skôr ako o fenoméne týkajúcom sa vzťahov zo študentských čias. Odlúčenie, veľa cestovania a rozdiel mnohých kilometrov sú však prítomné aj v iných, „dospelých“ vzťahoch.
Napriek vzdialenosti takéto vzťahy môžu fungovať. Vyžadujú dvakrát viac práce a námahy ako v prípade ľudí, ktorí sa geograficky nachádzajú blízko seba, alebo spolu žijú.
Podľa vedcov majú ľudia žijúci ďaleko od seba, no zároveň vo vzťahu, výhodu a ich vzťah nemusí vôbec strácať na kvalite. Podľa štúdie z roku 2014 je väčšina ľudí so svojím vzťahom na diaľku spokojná.
Možnou zárukou spokojnosti v takomto vzťahu je aj rovnaká predstava o tom, čo od neho vlastne partneri očakávajú.
Kedy áno a kedy nie?
Vedci z univerzity v Texase poukazujú na fakt, že vzťah na diaľku je menej stresujúci a uspokojujúcejší, ak sú si obaja partneri vedomí, že ide o dočasné riešenie a odlúčenie sa jedného dňa skončí.

Ak obaja prijmú fakt, že sú od seba určitú chvíľu ďaleko, dokážu sa cez toto obdobie spokojne a spoločne preniesť.
Ak je však jeden z nich spokojný s aktuálnym stavom a fyzickou diaľkou alebo, naopak, ten druhý hľadá všemožné spôsoby, ako tento stav zmeniť či ukončiť, na niektorej zo strán sa začínajú prejavovať skľúčenosť a nespokojnosť. A to môže byť začiatok konca.