Za posledných pár rokov sme si začali uvedomovať dôležitosť fenoménu zvaného slow fashion a s tým spojenú ohľaduplnosť k životnému prostrediu.
Súvisí s ním aj striedmejší nákup oblečenia a rovnako aj nákup kúskov, ktoré sú z trvácnych a kvalitných materiálov. V tejto súvislosti hovoríme o materiáloch prírodného pôvodu.
Na rozdiel od umelých textílií si však vyžadujú väčšiu ohľaduplnosť, náročnejšiu starostlivosť a údržbu. Až vtedy sa svojej majiteľke či majiteľovi odvďačia dlhou životnosťou. Ako sa teda o ne starať?
Hodváb
Hodvábne vlákno patrí do kategórie luxusných prírodných materiálov. Vyznačuje sa krásnym leskom a príjemným dotykom.

Vyžaduje si jemné zaobchádzanie pri praní a väčšina tiež chemické čistenie v čistiarni. V prípade, že sa rozhodnete pre pranie v rukách, použite iba vlažnú vodu.
Na pranie v práčke používajte špeciálne programy pre citlivé hodvábne textílie. Nenechávajte hodváb dlho namočený vo vode a zásadne hodváb nežmýkajte a nesušte v sušičke.
Vyhnite sa aj sušeniu hodvábu na priamom slnečnom svetle, dlhodobejšie pôsobenie vedie k poškodeniu hodvábnej tkaniny. Stačí, keď ho vystriete na suchý uterák alebo vyvesíte do čo najrovnejšej polohy a necháte ho voľne vyschnúť.

Ľan
Tento letný materiál sa perie jednoducho a rýchlo schne. Navyše je pevný a chráni aj proti UV žiareniu.
Jeho jedinou nevýhodou je rýchle krčenie sa. Prvý raz odporúčame prať ľanové výrobky vo vlažnej vode s teplotou 30 °C, oddelené od iného prádla s použitím pracieho prášku, ktorého konzistencia neobsahuje bieliace prvky. Následne podľa vhodného programu podľa inštrukcií uvedených na štítku.
Škvrny sa z ľanových výrobkov dajú jednoducho odstrániť, ale treba to spraviť ihneď, pokiaľ škvrna nestihla zaschnúť. Škvrny a iné nečistoty odstránite aj pri praní vo vlažnej vode pomocou mydla alebo pracieho prášku.
Ľanové výrobky sa odporúčajú žehliť vo vlhkom stave s horúcou žehličkou a s parou. Žehliť výrobky treba z rubovej strany. Tak ochránite povrch ľanu od lesku. Ak je výrobok úplne suchý odporúčame pred žehlením, výrobok zvlhčiť vodou.

Koža
Koža je vysoko cenený ušľachtilý prírodný materiál, ktorý poskytuje neporovnateľný komfort a pri správnej údržbe má dlhú životnosť. Samozrejme, každý druh kože si vyžaduje rôznu starostlivosť.

Pri hladkej (lícovej) koži sa dá znečistenie zotrieť vlhkou handričkou namočenou v mydlovom roztoku. Koža však nesmie presiaknuť vodou, lebo sa znehodnotí. Následne ju ošetrite jemným krémom najlepšie s obsahom včelieho vosku.
Pri znečistení velúrovej kože ju jemne prekefujte všetkými smermi mäkkou kefkou. Silno znečistené miesta (okolo zipsov, na rúčkach atď.) je možné vyčistiť pregumovaním gumou na kožu.
Takúto kožu však nikdy nekrémujte! Samotné čistenie kože zaberie iba niekoľko minút, napriek tomu nezabúdajte na priebežné ošetrovanie kože impregnačnými prípravkami, čím predídete jej znečisteniu.

Vlna
Aj keď to môže niekomu pripadať zvláštne, odevy z vlny pôvodne neboli určené na pranie. V minulosti sa jednoducho vyvetrali na vzduchu a vyprášili od nečistôt.

Dnešné práčky však už dokážu vyčistiť takéto citlivé materiály aj šetrnejšie. Najlepšie je však vyčistiť špinavé vlnené oblečenie ručným praním. Ak sa rozhodnete vyprať vlnené kúsky, robte to predovšetkým pri najnižšej možnej teplote a veľmi jemne.
Materiál zbytočne nenaťahujte, má tendenciu roztiahnuť sa a navrátiť oblečeniu pôvodnú formu je následne veľmi ťažké, často až nemožné. A použite špeciálne čistiace prípravky určené na čistenie vlny. Vlnené oblečenie nie je potrebné žehliť.

Bavlna
Obľúbeným, častým a pohodlným materiálom, ktorý je zároveň šetrný k pokožke, je bavlna. Jej pranie by malo prebiehať pri čo najnižších teplotách a pred vložením do práčky sa odporúča otočiť oblečenie naruby.
Bavlnené kusy oblečenia perte rozdelené podľa farebnosti, nemiešajte rozličné farby dokopy.
Dobrý nápad nie je ani sušička, bavlna má tendenciu scvrkávať sa. Kusy s aplikáciami, ktoré by mohli odpadnúť, perte v špeciálnych pracích vreckách. Pri sušení je najlepšie vynechať sušičku a sušiť oblečenie len vyvesením.
