Východ našej krajiny je očarujúci a ponúka množstvo zážitkov, ktoré sa uchádzajú o vašu pozornosť. Spoznajte banícke štôlne, ideálne miesta na cykloturistiku, jaskyne zapísané na zozname UNESCO aj rozprávkové hrady.
Gelnica
V niekdajšom kráľovskom baníckom meste Gelnica sa môžete vybrať po stopách histórie tamojšieho baníctva. Kedysi sa tu ťažilo nielen striebro a meď, ale aj zlato, ortuť, olovo a železná ruda.

V meste sa tejto tematike venuje náučný banský chodník, ktorý má spolu šesť zastávok, začiatok má na Baníckom námestí, pokračuje rozmanitou okolitou prírodou a končí pri štôlni Jozef.
Štôlňa s dĺžkou jeden a pol kilometra je od roku 2016 sprístupnená verejnosti a nachádza sa tu podzemná muzeálna expozícia.
Uvidíte tu banské chodby, razené ešte v 18. storočí až po tie, ktoré boli vytvorené v päťdesiatych rokoch 20. storočia. Štôlňa Jozef umožňuje návštevníkom spoznať množstvo banských historických a geologických unikátov na jednom mieste.
Aktuálne sa v Gelnici pri štôlni Jozef vytvoril aj banský skanzen, kde je jednou z jeho prvých exponátov historický banský drviaci stroj „pochwerk“.
Poháňa ho voda z rybníka, ktorý je za ním. Tento banský stroj tu fungoval aj kedysi, slúžil na drvenie horniny a návštevníkom sa bude predvádzať jeho spúšťanie.
Pri návšteve banského chodníka, štôlne Jozef a banského skanzenu získa návštevník predstavu o fungovaní banského remesla v regióne.

Zemplín
Rekreačná oblasť s druhou najväčšou vodnou nádržou na Slovensku je obľúbenou a vyhľadávanou turistickou oblasťou celého regiónu.
Na jej brehoch sa nachádza viacero rekreačných stredísk a v jej okolí nájdete aj bohatú ponuku na pešiu turistiku a cykloturistiku.
Jedným z najvyhľadávanejších rekreačných stredísk pri vodnej nádrži je Kaluža, ktorá sa nachádza pod južnými svahmi Vihorlatského pohoria. Azda najväčším lákadlom je tamojší Termalpark Šírava, ktorého vodný svet pozostáva z troch hlavných vnútorných bazénov a detského bazénu.
Tí, ktorí majú radi históriu, sa môžu vybrať na neďalekú zrúcaninu Vinianskeho hradu, ktorý sa vypína nad obcou Vinné a Vinianskym jazerom.

Hrad v súčasnosti spravuje a rekonštruuje občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta, vďaka ktorému sa pomaly vracia jeho pôvodný vzhľad.
Nedávno sa vďaka podpore Košického kraja zrekonštruovala v hradnom paláci sobášna a hodovacia sieň a pribudol tu prenosný hradný organ a autentická replika šliapacieho dobového žeriavu, vďaka ktorému si budú môcť návštevníci predstaviť, ako sa stavalo v stredoveku.

Pri obnove hradu tamojší majstri tesári a kamenári používajú pôvodné stredoveké stavebné techniky a postupy. Na hrade sa konajú aj rôzne kultúrne podujatia.
Okrem prehliadky zrekonštruovaných častí hradu si tu môžete vopred dohodnúť aj ochutnávky vín v hradnej pivnici. Z hradu sa vám naskytne výhľad na Šíravu a v diaľke uvidíte aj ukrajinský Užhorod.
Aj Vinianske jazero je vyhľadávaným miestom turistov a vyznačuje sa v lete príjemne teplou vodou. Počas Svätojánskej noci sa tu 22. júna bude konať festival Jánske ohne nad Šíravou, akcia plná hudby, zvykov, tradícií a dobrého jedla. K jazeru sa môžete vydať 20. júna aj špeciálnym turistickým autobusom z Košíc.
Po ceste navštívite Ruskú Bystrú so známym dreveným kostolíkom a aj naše najväčšie sopečné jazero, Morské oko. Na juh Zemplína sa môžete vydať aktuálne aj za vínom.
V obci Malý Horeš sa počas 11. ročníka vínneho festivalu Vôňa agátu otvoria 17. a 18. mája pre návštevníkov unikátne tufové pivnice, kde budete môcť ochutnávaš vína miestnych vinárov.
Gemer
Územie Gemera, nachádzajúce sa na juhu stredného a východného Slovenska, ponúka pestrú paletu atraktívnych výletných cieľov. Okrem hlavných atrakcií ako je hrad Krásna Hôrka, na ktorom ešte stále prebieha rekonštrukcia a kaštieľa v Betliari sa tu nachádza najväčšie slovenské krasové územie, Národný park Slovenský kras, a taktiež jaskyne (Krásnohorská, Ochtinská, Domica, Jasovská a Gombasecká), zapísané na svetový zoznam UNESCO.
Vydať sa tu môžete na Turniansky hrad, ktorý sa vypína na 375 metrov vysokom vrchu nad obcou Turňa nad Bodvou. Odmenou vám bude nádherný vyhlaď na Hájsku dolinu aj Zádielsku planinu.
V obci Jablonov nad Turňou stojí bývalá panská sýpka Granárium. Dnes slúži ako centrum relaxu a oddychu, nachádza sa tu aj originálna reštaurácia s pecou na chlieb a vínna pivnica s možnosťou ochutnávok regionálnych vín.

Navštíviť môžete aj mesto Jelšava, kde bude počas dní mesta v sobotu 15. júna príležitostne otvorený tamojší Coburgovský kaštieľ a v ponuke budú aj prehliadky mesta so sprievodcom.

Navyše sa tu zabavíte na mestskom jarmoku, ochutnáte miestne špeciality a uvidíte tu aj súťaž vo varení gemerských guliek. Vydať sa môžete aj na hrad Muráň, tretí najvyššie položený hrad na Slovensku alebo do rodiska jedného z našich najznámejších spisovateľov, Pavla Dobšinského do obce Slavošovce.
V tamojšej expozícii jeho rodného domu sa oboznámite s jeho dielom a uvidíte tu aj niektoré postavičky zo autorových rozprávok. Zo Slavošoviec je to len kúsok do ďalšej obce, Lubeníka, kde sa nachádza unikátne železničné múzeum so zbierkou historických železničných predmetov a zariadení stredného Gemera.
Počas mája a júna si môžete všetky tieto ale aj ďalšie atrakcie prejsť aj v rámci jednodňových výletov. Špeciálny turistický vlak bude každú sobotu vyrážať z Košíc do Plešivca a odtiaľ sa bude pokračovať v trasách buď na Muráň, alebo na smer Slavošovce.

Beňatina
V bývalom kameňolome pri obci Beňatina v sobranskom okrese sa nachádza unikátne tyrkysovo modré jazero, ktoré vzniklo zatopením bývalého lomu spodnou vodou.
Jazero obklopené niekoľko metrov vysokými travertínovými útesmi má prezývku aj malé Chorvátsko, keďže pripomína známe Plitvické jazerá.
Jednou z atrakcií jazera je päťmetrový odtlačok na jednej zo skál, ktorý pripomína kostru prehistorickej veľryby.
Kúpanie v jazere nie je dovolené, nájdu sa však odvážlivci, ktorí si tu v lete zaplávajú na vlastné riziko.
Okolo jazera prebieha revitalizácia na turistické účely. Bola tu vybudovaná vyhliadka, ktorá slúži ako fotobod, upravuje sa terén a umiestnili sa tu rôzne bezpečnostné prvky.

Tip z prvej ruky
Odporúča Lenka Vargová Jurková, riaditeľka KOCR Košice región
Košický región sa dá zažiť na mnoho spôsobov a to svoje si v ňom nájdu milovníci turistiky, prírodných krás i architektúry. Pozornosť cestovateľov v našom regióne by som rada upriamila na Gemer, ktorý vyniká skutočne množstvom pozoruhodných miest.
Začať môžeme nádhernou prírodou a jaskyňami svetového dedičstva UNESCO, z ktorých každá vyniká niečím iným. Pokračovať možno túrami cez Zádielsku tiesňavu či kŕmením sysľov na Muránskej planine. A určite hodno spomenúť aj architektonické zaujímavosti, ako kaštieľ Betliar alebo Mauzóleum Andrássyovcov pripomínajúce slávny Tádž Mahál.
Pre všetkých cestovateľov, mieriacich na Gemer, je počas počas májových a júnových sobôt pripravená zaujímavá možnosť dopravy - Gemerský expres. Ide o mimoriadny turistický vlak, ktorý bude premávať z Košíc až po Muráň a na tejto trase je naozaj množstvo inšpirujúcich zastávok.
Ak chcete spoznať krásy Gemera, určite si na to rezervujte viac sobôt s týmto vlakom. Viac sa o turistických tipoch v regióne dozviete na Kosiceregion.com.