Hmat je prvý zmysel, ktorý sa u človeka vyvíja a už po narodení je pre nás veľmi dôležitý. Dotykmi od počiatku vnímame svet okolo seba, nachádzame v nich potechu aj bezpečie, no neskôr sa tento zmysel dostáva do úzadia.
Potreba dotykov však s vekom neklesá. Odborníci sa zhodujú, že hmat je zo všetkých piatich zmyslov najpodceňovanejší a v skutočnosti má väčší význam, než si predstavujeme. Nenasýtený hlad po dotykoch môže viesť až k takzvanej dotykovej deprivácii, ktorá vzniká, ak človeku chýba fyzický kontakt s inou bytosťou.
"Vzhľadom na menšie priestory našich domov, zvýšenú migráciu, väčšiu konzumáciu mediálnych obsahov a väčšiu dĺžku života, sú ľudia fyzicky izolovanejší než kedykoľvek predtým v našej histórii," hovorí psychiater Neel Burton.
A izolácia znamená jedno - menej kontaktu, a teda aj menej dotykov, či už náhodných alebo cielených.
Hlava v lone cudzieho človeka

Dotyky majú svoj význam. Výskumy dokazujú, že u dospelých ľudí znižujú stres, posilňujú medziľudské putá, zlepšujú kognitívne funkcie a posilňujú imunitný systém. Prostredníctvom nich tiež neverbálne komunikujeme. Znižujú náš pocit osamelosti a aj experimenty dokazujú, že ich doslova potrebujeme k prežitiu.
Niektorí ľudia sú si toho vedomí až natoľko, že okolo dotykov a maznania vznikol v zahraničí plnohodnotný biznis.
Profesionálni "maznáci" ponúkajú nesexuálne dotyky, objatia aj hladenie ľuďom, ktorí túžia po blízkosti iného človeka alebo sú osamelí a deprimovaní.
Certifikovaní a trénovaní pracovníci, takzvaní "cuddlers", sa zo záujemcami dohadujú na presných pravidlách, ako a kde stretnutie prebehne. Všetko sa deje so vzájomným súhlasom.