Nemusíte si to uvedomovať, no ak ste v dlhodobom vzťahu s partnerom či partnerkou, na svoje okolie môžete pôsobiť ako príbuzní alebo ako veľmi podobné typy. Či už ide o vzhľad alebo prejav.
Vedci, ktorí sa zaoberajú témou lásky a vzťahov, si na dlhoročných dvojiciach všimli zvláštnu vec.
Z roka na rok sa na seba väčšmi podobajú. Tento fenomén sa začína už pri zoznamovaní. Prirodzene nás priťahujú ľudia, ktorí sú nám v niečom podobní.
Stačí, že majú podobné záujmy, majú radi rovnakú hudbu alebo štýl obliekania či názory.
O tom, či je medzi dvoma ľuďmi istá chémia, rozhoduje pár minút, niekedy aj sekúnd. Po rokoch podobnosť v rôznych maličkostiach prerastá až do efektu „dvojčiat“. Vzťah vás dokonca môže zmeniť až do špiku kosti.

Môže zmeniť spôsob, akým komunikujete, vaše názory aj vzhľad. Partneri sa tak začínajú takpovediac „zrastať“ do jedného celku. A to prebieha rôznymi spôsobmi. Na niekoľko z nich prišli aj samotní vedci.
Rovnaké gestá
Ľudia majú prirodzene tendenciu zrkadliť správanie osoby, s ktorou sa rozprávajú.
Aj pri bežnom rozhovore si na sebe môžete všimnúť, že preberáte gestá alebo mimiku človeka na druhej strane.
Ak ste k tomu s druhou osobou v každodennom kontakte a spája vás bližší cit, komunikujete oveľa intenzívnejšie a o to viac dochádza k zrkadleniu.
Ľudia v páre si vzájomne kopírujú pohyby, postoj, dokonca aj chôdzu či spôsob reči.
K tomuto javu dochádza podľa vedcov z univerzity v Cincinatti v dlhodobých vzťahoch, no vo svojej štúdii nešpecifikovali, po akom čase sa zrkadlenie začne viditeľne prejavovať.
Zjednotený apetít
Častý je jav, keď sa v novom vzťahu ručička na váhe začne posúvať smerom hore. Ženy a aj muži nevynímajúc, často priberú pár kíl navyše.
Doktorka Lisa Youngová, nutričná expertka, hovorí, že muži jedia viac jednoducho preto, lebo sú fyzicky objemnejší ako ženy. Vo vzťahu ženy preberajú mnohé návyky partnera a k tomu podľa nej patrí aj stravovanie.
Spoločné raňajky, obedy, večera, nakladanie porcií na tanier – to všetko sa zjednocuje do podobných objemov, a tak sa stáva, že ženy vo vzťahu jedia rovnako ako ich partneri a po čase priberú.
Zmena hlasu aj jazyka
Zdá sa, že v prípade vzťahov skutočne platí, že sa partneri na seba dokonale naladia. Aspoň v prípade tých harmonických partnerstiev. A v tomto prípade to myslíme doslovne.

Joshua Wolf, autor knihy Sila dvoch, tvrdí, že osoby žijúce v spoločnom vzťahu po čase menia základný rytmus aj syntaktickú štruktúr svojho jazykového prejavu tak, že sa začínajú podobať dokonca aj hlasom.
Rečový prejav narastá na podobnosti okrem zvukovej stránky aj vďaka podobnej slovnej zásobe a rovnakému „jazyku“, ktorý si dvojica počas súžitia vytvorí.
Začína to roztomilými prezývkami, vtipnými slovíčkami, ktoré vznikli za rôznych okolností či preberaním slov a výrazov toho druhého.
Po čase je z toho nový jazyk či vtipy, ktoré pripadajú vtipné v prvom rade samotnému páru a ich okolie im často vôbec nemusí porozumieť.
Rovnaký rečový vzorec popisuje Joshua Wolf ako emocionálnu infekciu. Napodobňujeme v partnerstve vzájomne nielen tón hlasu či využívanie slovnej zásoby, ale aj prízvuk a rytmus.