V starostlivosti o zuby platí, že je to najmä o chcení. Aj keď je každý z nás obdarený určitou genetickou predispozíciou, stav zubov vieme výrazne ovplyvniť správnou starostlivosťou.
A vďaka vývoju moderných technológií je dentálna hygiena v domácom prostredí jednoduchšia.
Mení sa aj pobyt u zubára, ktorý bol donedávna pre mnohých nočnou morou. Vďaka modernizácii tu zažívame menej bolesti a viac komfortu. Aké inovácie nám teda uľahčia udržiavanie žiarivého úsmevu?
Využitie moderných technológií
S návštevou zubára si mnohí spájame nepríjemné pocity, kŕče v bruchu a bolesť. Často len preháňame a po skončení nepopulárnej návštevy si vydýchneme, že to nebolo až také zlé.
Vždy to však môže byť ešte lepšie. Najmä v súčasnosti v ambulanciách vidieť posun v technológiách a inovácie, ktoré v oblasti ústnej hygieny vznikajú.

Budúcnosť veští využívanie špeciálnych okuliarov, ktoré si na oči natiahnú pacienti a počas zákroku môžu sledovať rôzne príjemné prírodné scenérie, ktoré čiastočne odvedú ich pozornosť od činnosti lekára.
3-D tlačiarne zas pomôžu odborníkom rýchlejšie vytvoriť zubné náhrady, mostíky, implantáty a iné dentálne pomôcky, na ktoré sa doteraz dlho čakalo.
Rovnako prácu zubným lekárom uľahčia miniatúrne kamery, vďaka ktorým pacientom nemusia „vliezť“ do chrupu, alebo bioaktívne látky primiešané do regeneračných pást, plomb a výplní, ktoré zaručia vyšší úspech liečby kazov a zápalov.
Špeciálne kefky
Už aj kefky dnes dostávajú „rozum“ a urobia takmer všetko za vás. Elektrické kefky sa začínajú deliť na rôzne typy, dostávajú príťažlivejší dizajn aj viac funkcií. V súčasnosti rozlišujeme sonickú, rotačnú či oscilačnú kefku.

Oscilačné a oscilačno-rotačné kefky sú pri čistení najefektívnejšie, no citlivejším zubom vyhovuje viac sonická kefka.
Sonické kefky majú hlavicu v podlhovastom tvare a pracujú na princípe rýchlej vibrácie vlákien (až 30 000 kmitov za minútu).
Pomocou takého veľkého počtu pohybov dochádza k rozrušovaniu štruktúry zubného plaku a na zuby a ďasná netreba vyvíjať priveľký tlak, ktorý by ďasná dráždil.
Rozkmitané vlákna navyše vytvárajú takzvané dynamické prúdenie tekutiny, ktoré pôsobí až za dosah vlákien kefky. Oscilačné hlavice majú spravidla okrúhly tvar, ktoré vykonávajú rýchle polrotačné pohyby (tzn. 90 stupňov tam a späť), ktoré narušujú a odstraňujú zubný plak.
Ich hlavice stačí vymieňať raz za tri mesiace. Svoju kefku už dnes dokonca môžete prepojiť aj s telefónom či tabletom.
Pre deti, ktoré prechovávajú nechuť k čisteniu zubov, to môže byť spôsob, ako čistenie premeniť na zábavnú aktivitu.
Špeciálne aplikácie prepojené so zubnou kefkou dnes dokážu monitorovať, či si zuby čistíte správne a „preskenujú“ vám zuby. Tak zistíte, na ktorých miestach sa ešte nachádza plak a kam sa s kefkou ešte vrátiť.
Praktické sú aj antibakteriálne kefky vyrábané z materiálov, ktoré sú odolnejšie proti baktériám ako klasické nylonové vlákna. Hovoríme napríklad o špeciálnom silikóne. V teplom a vlhkom prostredí obmedzuje množenie baktérií na kefke.
Udržateľnosť
Spomedzi plastových výrobkov, ktoré zanášajú našu planétu večným odpadom, problémom nie sú len slamky, ale aj plastové zubné kefky, ktorých vystriedame v priebehu roka niekoľko.

Rovnako sú na tom aj tuby so zubnou pastou. V súvislosti s dentálnou hygienou hovoríme aj o množstve plastu, preto sa niektoré spoločnosti rozhodli vyrábať ekologickejšie produkty.
Aj to patrí k inováciám v oblasti dentálnej hygieny. A tak sa čoraz obľúbenejšími stávajú ekologické zubné kefky, ako aj prírodné zubné pasty či pomôcky pre zubárov a pacientov z obnoviteľných zdrojov.
V prípade pást je rozumné čítať si obsah prítomných látok, ako aj sledovať, či sú jednotlivé produkty preverené.
Populárne sú napríklad kefky z bambusu, ktorý je vysoko ekologický, odolný a pridanou hodnotou kefiek, ktoré sú z neho vyrobené, je aj príťažlivá vizuálna stránka.
Komplexnosť
Výrobcovia dentálnej hygieny dnes prihliadajú na starostlivosť o chrup ako celok.
Vytvárajú „balíčky“ a skupiny produktov, ktoré vám majú pomôcť udržať si zdravé zuby a ďasná.
Pasta, ústna voda, zubná niť, dezinfekčné spreje na kefky, to všetko je v súčasnosti obohacované o vitamíny či probiotiká.
Jemnejšie a pozornejšie sa pristupuje nielen k zubnej sklovine, ale aj k ďasnám.
Produkty, ktoré im majú poskytnúť starostlivosť, bývajú obohatené o prírodné oleje, kyselinu hyalurónovú či dokonca kyslík.