Ženy tú bolesť opisujú rôzne. Vravia, že majú pocit, akoby ich na tých miestach rezali alebo pálili. Znemožňuje im absolvovať bežnú gynekologickú prehliadku, lekári im nemôžu urobiť ani cytologické vyšetrenie.
Samy nie sú schopné zaviesť si tampón a už vôbec nie mať sex. Trpia totiž vaginizmom, extrémnym kŕčovitým stiahnutím panvových svalov, ktoré im znemožňuje nielen pohlavný styk, ale aj akúkoľvek zdravotnú či hygienickú interakciu v oblasti vagíny.
V denníku SME sa vaginizmus prednedávnom spomínal v súvislosti s odhaleniami zneužívania v tábore Chachaland. Jedna z mladých žien, ktorá bola ochotná hovoriť o zneužívaní vedúcim, ho uvádza ako dôsledok prežitej udalosti. Vaginizmus však nie vždy musí byť spôsobený len takouto výraznou traumou.
Prílišná obrana organizmu

Vaginizmus patrí medzi sexuálne dysfunkcie. Kŕčovité stiahnutie svalov panvového dna môže byť natoľko pevné, že znemožňuje preniknutie penisu do pošvy.
Mnohé ženy môžu chybne predpokladať, že ich vagína má nesprávny tvar, je úzka alebo malá. V skutočnosti však ide o obranný reflex.
Kanadská spoločnosť pôrodníkov a gynekológov opisuje vaginizmus ako naučený reflex a jeho princíp vysvetľuje na príklade iného obranného mechanizmu. „Všetci sme sa v živote ocitli v situácii, keď nám niekto vrazil prst do oka. Keď potom vidíte prst alebo iný objekt, ktorý sa blíži k vašim očiam, automaticky ich zavriete.“
Na podobnom princípe fungujú aj svaly vagíny, ktoré telo reflexívne bránia pred prípadnou bolesťou. Telo tak reaguje na predchádzajúcu zlú skúsenosť alebo psychický blok. Stiahnutie panvového dna sa deje bez toho, aby ho žena ovplyvňovala vlastnou vôľou.