Veď aj my sme to robili, keď sme boli v ich veku.
Tento bežný refrén, populárny medzi rodičmi s tolerantným postojom k pitiu neplnoletých, sa často spája s dobrým úmyslom udržať mladých v bezpečí, keď pijú. Myslia na alkoholom povzbudených tínedžerov, ktorí využijú jazdu Uberom, strávia noc v dome kamaráta alebo pijú, na rozdiel od neznámeho prostredia, vo vlastnom dome.
Túto stratégiu označujú odborníci ako „znižovanie škôd", a považujú ju za viac ako len neefektívnu. U tínedžerov ide vlastne o napomáhanie šíreniu epidémie neviazanej konzumácie alkoholu.
Pije ich menej, no zato nadmerne

Hoci mnohí rodičia dnešných tínedžerov pili, keď boli mladí, údaje ukazujú dôležité rozdiely medzi pitím vtedy a teraz.
V roku 1991 podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) asi polovica študentov stredných škôl priznala, že konzumuje alkohol.
V súčasnosti pije menej ako 18 percent stredoškolákov. Tento pokles môže byť dôvodom na oslavu.
Ale je tu aj zlá správa: mnohí dnešní dospievajúci, ktorí pijú, to robia nadmerne. Viac ako polovica takýchto stredoškolákov podľa CDC si vypije päť alebo viac nápojov naraz. Josepha LaBrieho, profesora psychológie na Loyola Marymount univerzite a výskumníka, ktorý sa zaoberá alkoholom, to neprekvapuje.
„Jedným z hlavných dôvodov pitia neplnoletých, ktorý teraz pozorujem, je mať okno, 'ožrať sa'. Pred 20 rokmi to nebola hlavná motivácia," hovorí.
Rodičia majú moc, strašenie nestačí

Väčšina rodičov nechce, aby sa ich tínedžeri opíjali. No tí, ktorí sa pokúšajú poskytnúť im pri tom bezpečné podmienky - ako napríklad pitie v pivnici s priateľmi - zvyšujú pravdepodobnosť, že ich potomstvo bude piť neviazane.
„Rodičia si myslia, že robia správnu vec. Je za tým dobrý úmysel," vysvetľuje profesorka Lindsay Squegliaová z Lekárskej univerzity v Južnej Karolíne, ktorá sa vo svojom výskume zameriava na konzumáciu alkoholu.
Odborníci, ktorí sa venujú tejto oblasti, nechcú rodičov súdiť. Skôr sú ochotní podeliť sa s nimi o dôkazy, ktoré jednoznačne dokazujú, prečo je lepšie, aby tínedžeri niekoľko rokov s pitím počkali.
Rodičia by tiež mali vedieť, že majú oveľa väčší vplyv na rozhodnutia mladých pri pití alkoholu, než si uvedomujú.
Kedysi pri prevencii pitia mladých dominovala taktika strašenia. Boli to napríklad filmy zobrazujúce rozbité autá a zvuk sirén rútiacich sa k nehode, ktorú spôsobilo šoférovanie pod vplyvom alkoholu. Existuje však dostatok dôkazov, podľa ktorých sú tieto metódy málo účinné.