Topánky na vysokom podpätku, ihličky, lodičky – k týmto slovám by sme si mohli dosadiť aj niekoľko rozmanitých predstáv a asociácií. Napríklad ženskosť, formálnosť, sebavedomie, ale aj bolesť.
Existujú ženy, ktoré ich majú desiatky, ale tiež také, ktoré ich neobujú nikdy. Dokážu byť symbolom sexu a atraktivity, vysokej módy a určitého postavenia, no taktiež dôvodom, prečo ženy strácajú prácu (ak ich odmietajú nosiť) a ničia si chodidlá (ak ich nosia príliš často).
Tak či onak, s topánkami na vysokom podpätku si ženy neodmysliteľne spájame. Už menej známy je fakt, že pôvodne bola takáto obuv určená mužom a jej prvopočiatky sa datujú zhruba tisíc rokov do minulosti.
Muži nimi zdôrazňovali maskulínnosť a status

Topánky na podpätku majú bohatú históriu. Prvé si začali obúvať ešte perzskí vojaci (podľa niektorých zdrojov už v 10. storočí), aby mali pevnejšie ukotvené chodidlo v strmeňoch na koni.
„Keď sa vojak v strmeňoch postavil, podpätky mu pomohli udržať lepší postoj, aby mohol efektívnejšie strieľať šípy,“ vysvetlila pre BBC Elizabeth Semmelhacková z múzea Bata Shoe v Toronte.
Počas stredoveku ľudia zase nosili topánky na vyvýšenej platforme, údajne aby sa vyhli brodeniu v špine, blate a exkrementoch v uliciach. V 17. storočí, keď perzskí vojaci prišli na územie Európy, sa trend nosenia podpätkov dostal aj medzi európskych aristokratov. Obľúbil si ich najmä francúzsky kráľ Ľudovít XIV., ktorý zaviedol červenú farbu podrážok a podpätkov.
Muži celkovo verili, že ide o najlepší spôsob, ako impozantne zdôrazniť svoju výšku, mužskosť a svaly na nohách a tiež poukázať na svoj status a bohatstvo.
Čím nepraktickejšie a nepohodlnejšie topánky a oblečenie bohatí nosili, tým viac zdôrazňovali svoju privilegovanosť. To najmä v časoch, keď sa vyššie podpätky začali dostávať aj medzi „obyčajných“ ľudí.
Aristokracia zareagovala tým, že svoje topánky ešte zvýšila a ukázala, že patrí do tej vrstvy spoločnosti, ktorá pohodlnú obuv nepotrebuje, lebo nepracuje.
Podpätky na úkor rozumu
Podľa Semmelhackovej si nosenie podpätkov osvojili aj ženy, a to preto, aby svoj výzor viac prispôsobili mužským štandardom.