Chcú byť nezávislé, spoznať samy seba, vidieť svet len svojimi očami, nemusieť sa nikomu prispôsobovať, oddýchnuť si alebo len skrátka nemajú s kým ísť, a tak naberú odvahu. Ľudia cestujú osamote pre rôzne dôvody a sólo výlety sú na vzostupe aj u žien.
Riaditeľka Asociácie českých cestovných kancelárií a agentúr, Tereza Picková, konštatuje, že tento trend v posledných rokoch v rámci Európy stúpa.
„Za zvyšujúcim sa počtom týchto ciest stojí niekoľko faktorov, medzi ktorými možno uviesť napríklad stále ľahšiu orientáciu počas ciest vďaka jednoducho dostupným cestovným aplikáciám a rozširujúce sa Wi-Fi pokrytie,“ hovorí.
Neznamená to, že v minulosti ženy necestovali sólovo, v súčasnosti je to však pre ne oveľa jednoduchšie. Aj preto ich počty podľa prieskumov cestovných kancelárií stúpajú, a to dokonca viac než v prípade mužov.
Možnosti, ktoré dnešný svet poskytuje, však stále nezabraňujú tomu, aby na ženy na ich cestách nečíhali rôzne riziká a nebezpečenstvá. Tie neraz sprevádza rodovo podmienené násilie, ktoré sa môže končiť aj smrťou.
Riziko: smrť

Carla Stefaniaková cestovala v novembri 2018 sama do Kostariky, kde chcela osláviť svoje 36. narodeniny.
Na let smerom domov už nenastúpila, našli ju totiž brutálne zavraždenú a zabalenú v plastovom vreci v lese neďaleko jej ubytovania Airbnb. Polícia zatkla strážcu pozemku, na ktorom Stefaniaková prebývala.
V decembri 2018 našli v marockých horách bezhlavé telá Dánky Louisy Vesterager Jespersenovej a Nórky Maren Uelandovej, ktoré chceli vidieť krajinu, nabrať skúsenosti a spríjemniť si pobyt turistikou. Oficiálne orgány označili ich usmrtenie za teroristický čin a zatkli 18 mužov.
V tom istom mesiaci zmizla Britka Grace Millaneová na Novom Zélande, a to len deň pred svojimi 22. narodeninami. Naposledy ju videli živú v prvý decembrový deň, našli ju zavraždenú o týždeň neskôr a z jej usmrtenia obvinili 26-ročného muža.
Všetky navštívené lokality sa pritom považovali za turisticky bezpečné.