Keď médiami prebehla správa, že vyše šesťdesiatročná žena porodila svojmu synovi a jeho manželovi zdravú dcéru, mnoho ľudí začalo uvažovať nad tým, ako bude vyzerať rodina v budúcnosti a svoje predstavy spojili s apokalyptickými víziami.
Rodinu, teda ochrannú sieť, si stále predstavujeme ako fotku z reklamy na zubnú pastu. Tvorí ju vitálny a energický manželský pár a ich dve zdravé deti. Ide však len o ilúziu.
Rodina takto vyzerala len v pomerne krátkom období a v nasledujúcich desaťročiach znova dôjde k zmene jej podoby.
Čo teda čaká svet? Budú najväčším problémom geneticky upravené deti?
Bude nás čoraz menej
Hoci pri všetkých dlhodobých predpovediach musíme byť opatrní a uvedomovať si, že ide len o predpokladaný scenár a nie definitívnu či nevyhnutnú realitu, niektoré trendy sa prehliadnuť nedajú.

Tým prvým je, že rodiny sa vo všeobecnosti zmenšujú. V roku 2017 pripadalo na jednu obyvateľku Európskej únie len 1, 59 dieťaťa.
V našom prostredí ide o veľkú zmenu podoby rodiny.
Kým ľudia narodení v prvej polovici dvadsiateho storočia mali nezriedka troch alebo štyroch súrodencov, tí, ktorí sa narodili v jeho druhej polovici, vrátanej silnej generácie takzvaných Husákových detí, už zvyčajne mávali len jedného súrodenca.
Jedináčikovia boli v predchádzajúcich generáciách výnimka. Pre generáciu súčasných detí je však detská izba, o ktorú sa nemusia s nikým deliť, normálny jav.
Predpokladá sa, že v roku 2030 bude mať až polovica Sloveniek jedno alebo žiadne dieťa. Jednodetné rodiny sa stanú bežným modelom a mať viac ako dve deti bude v podstate raritou.
Nejde však len o súrodencov. Jedináčikovia narodení v súčasnosti si s najväčšou pravdepodobnosťou založia svoju rodinu opäť s ďalším jedináčikom svojej generácie.
Väčšina budúcich detí tak nebude z vlastnej skúsenosti poznať bratrancov a sesternice. Veľmi dobre však budú poznať starobu. Tá totiž bude všade okolo nich.