„Nečakala som, že ich bude tak veľa,“ vraví fotografka Jana Šturdíková, ktorá si pred časom ako bakalársku prácu na Inštitúte tvorivej fotografie v Opave vybrala tému opustené a chátrajúce kaštiele.
Pôvodne si myslela, že odfotí len pár objektov v zlom stave, no už pri základom prieskume zistila, že počet pamiatok, ktoré sú bez využitia a rozpadávajú sa pred očami, je obrovský.
Na konci apríla vychádza jej kniha s názvom Châteaux po našom, ktorá zachytáva súčasný stav nevyužívaných kaštieľov.
Nevieme ani to, koľko pamiatok máme
Kaštiele pôvodne slúžili ako mestské či vidiecke sídla strednej a vyššej šľachty. Zvyčajne k nim patril aj park či záhrada, boli ozdobou obce a v podstate aj kultúrnym centrom.
Na Slovensku je evidovaných 439 kaštieľov. Toto číslo ale pravdepodobne nie je presné. V súčasnosti stále prebieha základný výskum a každý rok pribúdajú do pamiatkového fondu nové objekty.
Keď sa fotografka pustila do prieskumu, zistila, že takmer 200 kaštieľov je opustených alebo chátrajúcich. Odfotila 150 pamiatok a do knihy napokon zaradila 104 fotografií.
„Je to vlastne bizarný obrazový slovník spojený s najnovšou históriou kaštieľov,“ vysvetľuje projekt fotografka a dodáva, že kniha je rozdelená do kategórií podľa posledného využitia, teda podľa toho, či sa objekt využíval ako škola, sklad, obchod či liečebný ústav.
Châteaux po našom bude okrem fotografií disponovať aj odbornými štúdiami, no nepôjde o tradičný výklad histórie.
„Nezaujíma ma glorifikácia minulosti a toho, akú veľkú slávu kaštiele v minulosti zažili. Históriu si ľudia môžu prečítať kdekoľvek. Ako fotografku ma zaujíma prítomnosť. Jedna vec je hovoriť o tom, akú úžasnú históriu a kultúrne dedičstvo na Slovensku máme, no druhá vec je vidieť reálny stav.“