Súčasný Hollywood ešte stále nemožno považovať za miesto, kde by ženy mali rovnaké práva ako muži a za rovnoprávnosť vo výške platov či v počte hlavných filmových rolí bojujú desiatky svetoznámych herečiek.
O to väčším paradoxom je, že za veľkou slávou a rozmachom Hollywoodu stojí žena.
Lois Weberová (1879 - 1939) bola scenáristka, producentka, režisérka a v niektorých svojich filmoch si aj zahrala. Označujú ju za prvú a najdôležitejšiu osobu vo filmovom priemysle v Amerike.
Svojimi filmami búrala tabu o mnohých témach, ktoré sa týkali žien. Analyzovala v nich témy ako potraty, antikoncepcia či verejná nahota.
V roku 1916 bola dokonca najlepšie platenou režisérkou medzi mužmi aj ženami v USA.
Ako prvá začala používať nové techniky ako rozdelenie obrazovky do viacerých okien alebo dvojité expozície, v ktorých sa navrstvili dva obrazy natočené v rôznych časoch a zložili sa do jedného celku.
Experimentovala aj so zvukom. Bola aj prvou ženou, ktorá režírovala celovečerný hraný film.
Vlastnila aj filmové štúdio, ktoré sa stalo najlepšie zarábajúcim v Hollywoode. Zomrela však sama a opustená. Ako sa to mohlo stať?
Kariéru začínala v kostole
Lois vyrastala v Pennsylvánií, spievala v kostole, zúčastňovala sa na cirkevných podujatiach. Napriek tomu sa vždy označovala za rebela.

Neskôr vystupovala v divadle, kde spoznala aj svojho muža Phillipsa Smalleyho. Po svadbe opustila divadlo a začala spolu s ním nakrúcať filmy.
Čoskoro sa ukázalo, že je nadaná a má potenciál uspieť v tomto veľmi dobre sa rozvíjajúcom odvetví.