Rohovka je transparentná časť oka, priesvitná klenba v prednej časti oka, ktorá tvorí približne jeho 20 percent.
Je zároveň najhustejším tkanivom v ľudskom tele, ktoré sa skladá z veľkého množstva nervov a aj preto je natoľko citlivé na vonkajšie či vnútorné vplyvy. Niektoré ochorenia rohovky sú spojené s intenzívnou bolestivosťou, svetloplachosťou, reflexným slzením a zvieraním mihalníc.
Jej priemer dosahuje približne 11,5 až 12 mm. Bežne ju nevnímame, je akousi ochrannou vrstvou, ktorá zakrýva dúhovku. Tú si pri pohľade človeku do očí všímame okamžite.
Ak však dôjde k poškodeniu rohovky, veľmi často stráca priehľadnosť, mení sa na sivú až bielu. Poškodenú rohovku však už dnes možno napraviť operačným zákrokom, celkovou či čiastkovou transplantáciou.
Čoraz lepšie podmienky
Na Slovensku sa transplantácie vykonávajú už desiatky rokov. V začiatkoch však šlo len o princíp buď všetko, alebo nič a vykonávali sa len celkové transplantácie. Šlo o zákroky potrebné po úrazoch oka alebo napríklad popálení.

Takýchto operácií bolo pomerne málo a robili sa iba na vybraných očných klinikách a očných oddeleniach.
„Pacienti, ktorí mali poškodenú rohovku, mohli až do roku 2008 absolvovať iba tento typ operácie a iba v niektorých lôžkových zariadenia na Slovensku, spravidla to boli očné kliniky fakultných nemocníc. Historicky prvú transplantáciu v režime jednodňovej chirurgie, teda bez hospitalizácie pacienta, vykonalo Centrum mikrochirurgie oka v septembri 2008. Išlo zároveň o prvú lamelárnu transplantáciu na Slovensku,“ hovorí Eva Vidová, riaditeľka centra.
Dodáva, že podľa posledných štatistík sa ročne urobí asi 200 transplantácií, pričom sa aj v súčasnosti v nemocniciach robia hlavne tzv. perforujúce transplantácie, teda transplantácie celkové.
Darcovia nie sú problém
V Českej republike to je až približne 650 zákrokov. Jedným z dôvodov, prečo sa na Slovensku robí menej transplantácií, ako je skutočná potreba, je aj nedostatok transplantátov, čiže darcovských rohoviek.