V nejednej oblasti reprezentujú životy mužov životy nás všetkých. V mnohých prípadoch sa mužská fyziognómia či mužské návyky používajú ako štandard, ktorý by mal platiť aj pre ženy. Práve tento mylný predpoklad môže ženy dokonca ohrozovať na zdraví.
Na množstvo príkladov, keď to tak je, upozorňuje v novej knihe Neviditeľné ženy: Ukážka skreslených údajov vo svete navrhnutom pre mužov spisovateľka a aktivistka Caroline Criado Perezová.
Predchádzal jej trojročný výskum v rôznych oblastiach od zdravotníctva cez život v domácnosti až po fungovanie na pracovisku a vo verejnom živote.
Perezová skúmala závažné problémy plynúce z uprednostňovania mužskej perspektívy, ale aj na prvý pohľad banality.
Išlo napríklad o veľkosť displejov na smartfónoch v porovnaní s priemernou veľkosťou ruky mužov a žien, pomer, v akom sú muži a ženy zmieňovaní v školských knihách, ale tiež bezpečnosť v autách, pri ktorej sa prihliada skôr na požiadavky mužského tela.
Ženy v autách nesedia "správne"

„Rozdiely v dátach o rode nie sú všetky zlomyseľné alebo zámerné. No môžu byť smrteľné – napríklad v prípade nehody v aute, ktorého bezpečnostné opatrenia nerátajú s výškou a váhou ženských tiel,“ cituje autorku The Mirror.
„To mám na mysli, keď hovorím, že sú ženy neviditeľné. Žijeme vo svete vytvorenom pre mužov. Vychádza z predpokladu, že mužská perspektíva je štandard, zatiaľ čo ženy, mimochodom polovica svetovej populácie, sú len špecifickou skupinou záujmu,“ dodala Perezová.
Zrejme najvypuklejšie tento problém pôsobí v súvislosti so spomínanou výrobou áut. Hoci muži majú vyššie riziko, že sa stanú obeťou autonehody, keď sa obeťou stane žena, má o 47 percent vyššie riziko vážnych a o 71 percent vyššiu pravdepodobnosť miernych poranení než muži.