V obchodoch ho bežne nedostať a keď už človek nájde vôľu, aby ho vyskúšal, musí sa spoľahnúť na nákupy cez internet.
Dámsky prezervatív priniesol ženám nielen totožné vlastnosti, ako má ten mužský, teda zábranu pred otehotnením a sexuálne prenosnými ochoreniami, ale tiež väčšiu kontrolu nad vlastnou ochranou.
Aj napriek tomu, že jeho vznik mal byť revolučnou udalosťou, nestalo sa tak. Pravdou je, že len ťažko povedať, ako často ho ženy používajú, ak vôbec.
Vo všeobecnosti sa väčšina párov spolieha práve na mužskú verziu kondómu. Dôvodom je vysoko pravdepodobne to, že hoci je ženský prezervatív rafinovaná pomôcka, má oproti mužskému niekoľko nevýhod.
Najprv prišlo HIV

Prvé verzie ženských kondómov boli k dispozícii už v 20. a neskôr v 60. rokoch minulého storočia, v spoločnosti sa však objavili takmer bez povšimnutia a rýchlo sa na ne zabudlo.
Aby znova prišli na scénu, bol potrebný silný impulz. Tým bol rozmach vírusu HIV a ochorenia AIDS a s nimi aj potreba širšej palety bariérovej antikoncepcie.
Koncom 80. rokov tak nezávisle od seba začali v Európe aj v USA vyvíjať novú metódu. Výsledkom bol takzvaný femidom, bikini condom a women's choice. Na trh sa dostal len prvý menovaný, ktorý existuje dodnes. Začiatkom 90. rokov tento vynález uvítali zdravotníci a odborníci na verejné zdravie.
Kondóm vyrobený z polyuretánu, ktorý sa vkladal do pošvy a pripomínal puzdro s dvomi kruhmi na koncoch, mal chrániť ženy aj vtedy, ak by si ich partneri odmietli navliecť mužský prezervatív.
A hoci u odbornej verejnosti vzbudzoval nádej, prax ukázala, že to nebude také jednoduché.