Turistické chodníčky vás po Slovensku dokážu zaviesť na stovky čarovných miest. Niektoré trasy sú náročnejšie, iné zas ideálne na víkendovú rodinnú prechádzku po nenáročnom teréne.
Na slovenských kopcoch a holiach z roka na rok vzniká čoraz viac zaujímavých turistických bodov, ktorými sú aj vyhliadkové veže a rozhľadne. Samy osebe sú dobrou motiváciou a cieľovým bodom, ktorý navštíviť.
Okrem toho však ponúkajú aj bonus navyše – štedrý výhľad na okolie. Z niektorých si dokonca môžete obzrieť aj Nízke či Vysoké Tatry.
A tí, ktorí majú radi architektúru, ocenia aj ich konštrukčnú pestrosť.
Väčšina vyhliadkových veží je z dreva a betónu, iné sú aj kovové, no každé vnímavejšie oko spozoruje, aké rôznorodé dokážu tieto stavby byť. Vybrali sme pre vás niekoľko z tých najzaujímavejších.
Veľká Homoľa

Populárnym cieľom turistov je rozhľadňa pri Modre na Veľkej Homoli v Malých Karpatoch. Novovybudovaná veža je verejnosti sprístupnená od začiatku novembra 2018.
Nahradila tak pôvodnú, ktorú v roku 2016 uzavreli pre zlý technický stav a neskôr odstránili.
Má šesť poschodí a celkovú výšku 21 metrov, vďaka čomu ponúka výhľad na blízke i vzdialenejšie okolie. Ak vám to počasie dovolí, z najvyššieho poschodia dovidíte až na Veľkú Fatru či Východné Alpy v Rakúsku.
Okrem toho sa môžete pokochať pohľadom na Malé a Biele Karpaty, Podunajskú nížinu, Strážovské vrchy, Pavlovské vrchy či Chřiby na Morave. Mestá Modra a Pezinok tu plánujú aj vybudovanie altánku, lavičiek a ohniska.

Terchovské srdce
Jednou z architektonicky najzaujímavejších je rozhľadňa Terchovské srdce na vrchu Oblaz v obci Terchová. Ponúka panoramatický výhľad na rodisko Juraja Jánošíka a cesta naň trvá len pár minút. Aj preto je veža taká obľúbená.
Pripravte sa na bohatší nával turistov, najmä v lete a cez víkend. Zaujímavosťou je, že presne na tom istom mieste, kde stojí veža, stála aj šibenica počas nakrúcania filmu Jánošík z roku 1935.
Šibenicu majú pripomínať aj ramená tejto modernej veže. Z terás môžete obdivovať samotnú Terchovú, Malý aj Veľký Rozsutec, Boboty a Tiesňavy.
K rozhľadni vedie náučný chodník s informačnými tabuľami, kde sa dočítate aj čo-to o miestnej histórii, faune a flóre.

Tokaj
Ďalšou netradičnou vyhliadkou je veža v obci Malá Tŕňa obklopenej vinicami v oblasti Tokaj.
Vyhliadková veža na tomto mieste stojí zatiaľ len tretí rok, no už sa o nej hovorí ako o symbole vinohradníckej oblasti.
Veža s nenáročným prístupom ponúka okrem výhľadu na vinohrady a susedné Maďarsko aj dokonalý priestor na oddych.
V jej okolí sa nachádza detské ihrisko s altánkom, ktorý je obľúbeným útočiskom pre cyklistov aj turistov s deťmi.
Vyhliadková veža Hradová
K veži „technickejšieho“ rázu v Košiciach sa možno dostať aj mestskou hromadnou dopravou a krátkou prechádzkou po náučnom chodníku.
Nachádza sa v košickom lesoparku, je vysoká 21,5 metra a obzrieť si z nej môžete Košickú kotlinu.
V blízkosti veže sú aj pozostatky stredovekého hradu s unikátnou trojuholníkovou baštou.

Čerešenka
Nevšedná rozhľadňa je 11 metrov vysoká a stojí na „rozhanovskom poli“ v Košickom kraji. Pole je známe už z roku 1312, keď na ňom došlo k vojenskej bitke, ktorá bola považovaná za najväčšiu rytiersku bitku od čias tatárskeho vpádu.
Do dejín vstúpila pod názvom Bitka pri Rozhanovciach. Rozhľadňa Čerešenka má tieto historické udalosti pripomínať.

Čajka
Jedným z najnovších projektov je vyhliadková veža Čajka v Bojniciach. S prevýšením 30 metrov a drevenou lávkou je ideálna na prechádzky.
Ide skôr o akýsi chodník visiaci vo vzduchu, vhodný aj pre kočíky či invalidné vozíky. Súčasťou stavby je aj tobogan, z ktorého sa môžu návštevníci spustiť smerom nadol.

Tlstá hora
V lone prírody Púchovskej doliny sa týči už desať rokov rozhľadňa Tlstá hora. Do svojho okolia s výškou 21 metrov a šiestimi poschodiami dokonale zapadá.
Je to aj vďaka prírodnému vzhľadu, keďže je postavená na kamennom základe, ukotvená pomocou oceľových pilierov a skonštruovaná z presušeného dreva červeného smreku.
Na vyhliadkovú plošinu vedie 81 schodov. Je prístupná celoročne a prechádzka k nej je príjemná. Obzrieť si z nej možno pohoria Nízke Tatry, Malá Fatra či Strážovské vrchy.

Na Krahulskom vrchu
Pri návšteve Kremnice si zájdite nazbierať zopár idylických výhľadov na trojposchodovú rozhľadňu na Krahulskom vrchu.
Trasa k nej je nenáročná. Turistov zaujme okrem výhľadu aj samotná konštrukcia veže, ktorá je originálne riešená.
Z najvyššieho poschodia veže so šesťbokým pôdorysom uvidíte Kremnické a Štiavnické vrchy. Pri dobrom počasí sa poodhalí aj Malá Fatra.

Rozhľadňa na Bobovci
Obec Stará Bystrica nie je zaujímavá len svojím orlojom. Žltá turistická značka vás z nej dovedie až na vrch Bobovec, ktorý už z diaľky pripomína akúsi rozprávkovú vežu.
Pri pohľade na ňu čakáte, že spopod striešky vykukne zlatovlasá Rapunzel a zhodí dolu svoje dlhé plavé vlasy.
Veža je vysoká 16 metrov a ponúka výhľad na vrchy Malej Fatry aj Martinské hole.
Dovidíte z nej na Lysú horu, najvyšší vrch Moravskosliezskych Beskýd. Okolie veže zasa strážia umelecké diela v podobe anjelov. Počas noci je ešte čarovnejšia, vďaka osvetleniu.