Upratovanie je dnes pevne spojené s metódou konmari, ktorú vymyslela a vďaka populárnej knihe Kúzelné upratovanie preslávila Marie Kondo.
Jej systém je založený na precíznom vytriedení zbytočností a na ukladaní vecí do prehľadnej „zásuvkovej“ štruktúry.
Na začiatku čistého domova však nestojí len rýchle vyhodenie vecí, ale aj zodpovedný prístup a pochopenie vlastných potrieb. Presne to ponúka danšari – umenie upratovať, kniha, ktorú v ešte v roku 2009 napísala Hideko Jamašitová.
Dan - Ša - Ri
Jamašitová, rodáčka z Tokia, sa počas štúdia na univerzite prihlásila na hodiny jogy a stretla sa s filozofiou oslobodenia od túžby po hmotných veciach.

Práve tú neskôr aplikovala do metódy, ktorá pomáha „upratať haraburdy v dome aj vo vašom srdci".
Podobne ako u Marie Kondovej aj Jamašitová odporúča, aby ste začali vyhadzovaním, teda so ŠA.
„Základom danšari je vyhodiť veci z domu. Ak sa budeme dôsledne držať pravidla vyhadzovania, ŠA, v životnom priestore nám ostanú veci, ktoré sú pre nás nielen vhodné, ale ich aj potrebujeme,“ uvádza autorka a ďalej tvrdí, že vďaka radikálnemu preriedeniu vecí pochopíte, že drvivú väčšinu z nich vo svojom živote nepotrebujete a v budúcnosti začnete odmietať hromadenie.
„Ak budeme k procesu upratovania pristupovať s vážnosťou, pochopíme, že žijeme obklopení haraburdami, a prestaneme túžiť po tom, čo sa nám nepáči alebo nie je potrebné, a naučíme sa akceptovať nielen prírodu, ale aj veci. Tento stav sa nazýva DAN,“ vysvetľuje v knihe autorka. Zvyšná slabika RI znamená výsledok tohto úsilia. Ide o slobodný stav ľahkosti, oslobodenie od nepotrebného.
Sedemdesiat, päťdesiat, desať

Podobne ako konmari ani danšari sa nezaoberá čistením, umývaním či vysávaním.
Jamašitová má však za to, že ak sa zbavíte nadbytku vecí, budú aj tieto činnosti oveľa jednoduchšie.
Umenie upratovať má však skvelo premyslený systém uskladňovania. V tomto smere autorka odporúča osvojiť si pravidlo 70/50/10.