Bezodpadový životný štýl preniká do bežného fungovania v domácnostiach čoraz viac. Ľudia chcú so zdrojmi pracovať uvedomelo a zbytočne neplytvať, no tiež nevytvárať nadmerné množstvo odpadu.
To sa odráža už aj v spôsobe, akým si naše obydlia zariaďujeme. V domácnostiach vzniká najviac odpadu práve v kuchyni, podľa niektorých odhadov sú to takmer dve tretiny. No tieto miestnosti je možné zariadiť a navrhnúť tak, aby vyhovovali zero-waste podmienkam.
Minimalizovať to, čo doma končí v koši, je totiž možné.
Čo mať v zero waste kuchyni?

Väčšina kuchynského odpadu končí v kontajneroch, hoci by sa ľahko dala kompostovať alebo využiť inak. Dnešné kuchyne sa pritom dajú navrhnúť tak, aby vyhovovali zero waste životnému štýlu.
Takéto kuchyne sú často jednoduché, minimalistické, s prírodnými materiálmi, no tiež príjemné a útulné.
Svoje miesto v nich obvykle má priestor na sklenené nádoby alebo textilné vrecúška, do ktorých sa dá nakupovať bezobalovo - teda ľahko dostupné poličky či zásuvky.
Ideálne sú aj háčiky na zavesenie potravín uskladnených v textilných obaloch.

Čo sa týka odpadu, v dobre navrhnutej kuchyni, ktorá obmedzuje tvorbu odpadu, treba myslieť aj na uloženie nádob na separovaný odpad či dokonca umiestnenie kompostéru.
Toto všetko uľahčuje nielen triedenie, ale aj eliminovanie odpadu.
Netreba zabudnúť ani na to, že ak nechceme zbytočne nakupovať produkty v plastových obaloch, oplatí sa v kuchyni vyčleniť aj poličku, na ktorej sa dajú pestovať vlastné rastlinky, bylinky či klíčky.
Takéto kuchyne, v ktorých je vo všeobecnosti menej vecí, je aj jednoduchšie udržiavať čisté a upratané, čo šetrí čas.
Päť R
So zero waste konceptom sa spájajú aj pravidlá, ktoré sa dajú zhrnúť ako päť R - teda refuse (odmietaj), reuse (používaj znovu), recycle (recykluj), reduce (redukuj) a rot (nechaj zhniť, teda skompostuj).
Odmietanie súvisí s tým, že si pri nákupe kladieme otázku, či danú vec potrebujeme a najmä odmietame všetky zbytočné obaly. Potraviny, ale napríklad aj drogériu môžeme už ľahko nakupovať bez nich, a to priamo do vlastných nádob či vrecúšok.
Niektoré predmety, ktoré sú v domácnosti bežné, no nakoniec sa z nich stane nerozložiteľný odpad, pritom dokážeme zohnať aj v prírodnej verzii, ktorá sa dá skompostovať.
Napríklad hubka na umývanie riadu vypestovaná zo semienok tekvice alebo upletená z bavlnenej priadze. Cieľom zero waste je kompostovať v maximálnej možnej miere.

Recyklácia zase súvisí odpadom, ktorý v kuchyni už predsa len vznikne - treba ho separovať, aby mohol byť zrecyklovaný.
Aj preto treba mať k dispozícii vhodné nádoby na viacero druhov odpadu.
No namiesto toho, aby sme všetko len vyhadzovali a triedili, môžeme veci aj znova používať (teda reuse), či upcyklovať - pôvodný predmet povýšime na niečo hodnotnejšie.
Napríklad z plastovej fľaše vyrobíme nejakú dekoráciu alebo z menšieho zaváraninového pohára vyrobíme vlastný pohár na letné drinky, ktorý môžeme používať opakovane.
Rýchle tipy na fungovanie zero waste štýlom v kuchyni
- Pri nákupoch si klaďte otázky, či dotyčnú vec naozaj potrebujete. "Zaobídem sa bez toho? Urobí mi to radosť a bude to mať nejaký úžitok?" Ak nie, nenakupujte zbytočne.
- Plánujte svoje menu na niekoľko dní vopred a robte si nákupný zoznam, minimalizujete tak nákup vecí, ktoré nezužitkujete a vyhodíte.
- Používajte pri nákupoch vlastné nádobky, textilné vrecká či sklenené poháre. V obchodoch zbytočne nebaľte jednotlivé položky do plastových vreciek.
- Nebojte sa mať kompostér aj priamo v kuchyni, dnešné možnosti sú už natoľko dômyselné, že do miestnosti skvele zapadnú a nebudú pôsobiť rušivo či spôsobovať zápach.
- Skôr, ako niečo vyhodíte, zamyslite sa nad tým, či sa to nedá ešte opraviť alebo využiť nejako inak.