Niekedy sa zdá, že celý svet okolo nás žije v extáze. Šťastie, radosť, dokonalé životy, ktoré vidíme najmä na sociálnych sieťach.
Jeden uvarí dokonalú trojchodovú večeru a do sveta vypustí príťažlivú fotografiu, druhá zas vyhrá cenu v športovej súťaži. Ďalší sa zasnúbia alebo oznámia tehotenstvo. Iní sú práve na dovolenke a slnkom zaliate pláže nám pripomínajú, v akej realite žijeme my sami.
Obrazy z takéhoto (väčšinou iba) virtuálneho sveta v nás vyvolávajú zmes rôznych pocitov. Občas máme radosť s dotyčnými ľuďmi, občas neveríme, inokedy nechápeme, ako to tí druhí dokážu. A pomerne často aj závidíme. Sociálne médiá totiž priniesli svet, ktorý je účinným spúšťačom závisti.
Porovnávame sa s celým svetom

Závisť rozhodne nepatrí medzi vlastnosti, ktoré s obľubou priznávame navonok či dokonca sami pred sebou. Prejavuje sa ako emócia, ktorú vyvoláva skutočnosť, že niekto iný má to, po čom tiež túžime.
Dnes je závisť dostupná rovnako rýchlo, ako je jednoduché „scrollovať“ fotografiami na sociálnych sieťach a pocítiť, ako veľmi by sme sa chceli s dotyčnými ľuďmi vymeniť.
To, čo vidíme vo virtuálnom priestore, je však nielen pohonom pre závisť, ale aj pre úzkosti, neistotu či depresie, ktoré plynú z toho, že sa s druhými porovnávame.
Klinická psychologička Rachel Andrewová hovorí, že používanie platforiem ako facebook, twitter, instagram alebo snapchat tento známy psychologický stav ešte zosilňuje.
„To, čo sociálne médiá urobili, je, že všetkým sprístupnili porovnávanie. V minulosti možno ľudia závideli svojim susedom, no teraz sa môžeme porovnávať so všetkými na svete,“ vysvetlila pre Guardian.