Je jednou z najikonickejších hračiek na svete, kultúrnym symbolom a hoci väčšinou ešte stále vyzerá, že má tak okolo dvadsiatky, na svete je už šesťdesiat rokov.
Bábika Barbie sa prvýkrát predstavila 9. marca 1959 na newyorskej výstave hračiek ako červenovláska v čierno-bielych plavkách.
Odvtedy prešla dlhú cestu, reprezentovala takmer 200 rôznych povolaní vrátane lekárky, vedkyne, astronautky, požiarničky, režisérky, biznismenky aj prezidentky.
Oblečenie pre ňu navrhovali dizajnérske ikony ako Jean-Paul Gaultier, Christian Dior, Nina Ricci aj Roberto Cavalli, popová skupina Aqua o nej naspievala satirickú pesničku a parížsky Louvre o nej zriadil celú výstavu. Teraz oslavuje šesťdesiatku a je jasné, že tu sa jej cesta nekončí.
Dlho bola bez chýb
Barbie dostala svoje meno podľa Barbary, dcéry jej tvorkyne Ruth Handlerovej.

Tá sa kedysi nechala počuť, že dievčatá sa prostredníctvom hry s bábikou môžu vďaka Barbie stať čímkoľvek chcú.
"Barbie vždy reprezentovala skutočnosť, že žena má rôzne možnosti," povedala.
Keď sa prvýkrát objavila na scéne, hračkársky priemysel ju prijal skepticky, pretože ho dovtedy ovládali skôr bábiky v podobe bábätiek, nie dospelých žien.
Ruth však vytrvala - za prvý rok firma Mattel predala vyše 350-tisíc kusov Barbie a začiatkom 60. rokov sa výnosy blížili k dvom miliónom dolárov, píše Vogue.
V priebehu ďalších období však musela Barbie čeliť rôznej kritike. Hoci na jednej strane ukazovala dievčatám profesijné vzory a mohla ich inšpirovať v budúcej kariére, bola tiež navonok dokonalou, či skôr nedosiahnuteľnou - hotovým americkým ideálom.