Niektorí ľudia zvažujú, že globálne otepľovanie a dôsledky, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou prinesie, sú pádnym dôvodom, prečo nemať deti. V mnohých ohľadoch ich totiž čaká náročná budúcnosť a komplikácie, ktoré my ešte nepoznáme a oni ich chcú pred nimi uchrániť.
Zároveň však ide o tému, ktorá je dôležitá aj pre všetkých, ktorí už deti majú.
Môže byť náročné podať ju dieťaťu tak, aby bola pre jeho myseľ uchopiteľná a zároveň tak, aby nebolo vydesené z toho, čo sa môže udiať, ale skôr motivované k zodpovednému správaniu voči planéte. Ako ju teda správne vysvetliť a kedy o nej začať hovoriť?
Dieťa potrebuje kontext

Už od chvíle, ako sa dieťa prvýkrát stretne s fenoménom globálneho otepľovania, je potrebné zaistiť, aby si všetky informácie, ktoré sa naň valia z okolia, dokázalo správne interpretovať.
Tejto témy sa môže dotknúť napríklad vďaka osobnej skúsenosti s extrémnymi horúčavami či ničivými povodňami, a celkom určite sa o nej začne učiť v škole v súvislosti s ekológiou. Príležitosť na jeho vzdelávanie by preto mali využiť aj rodičia.
„Deti vnímajú správy o otepľovaní, klimatických zmenách a s tým súvisiacimi prírodnými katastrofami často len útržkovite. Tak sa k nim totiž dostávajú informácie – niečo pochytia zo správ, ktoré sledujeme ako dospelí, niečo vidia na internete. To platí skôr pre mladšie deti. Školáci už pravdepodobne zachytia toho viac,“ vysvetľuje psychologička Mária Balážová.
Staršie deti sa už určite stretli napríklad s informáciami, že stúpa teplota planéty aj hladiny morí, roztápajú sa ľadovce a mnohým živočíchom hrozí vyhynutie. Chýbať im však môže kontext, ktorý podľa Balážovej treba dodať a spolu s tým tiež predchádzať nejasnostiam.