Na sklonku vlaňajšieho roku otvorilo kanadské Toronto nezvyčajnú sezónnu atrakciu. Dvadsaťštyri metrov dlhý tunel, ktorého steny boli pokryté obojstrannými filtrami.
Návštevníci Tunnel of Glam, ako sa atrakcia volala, mohli dotykom dlane meniť farby stien tunela, kresliť, písať a znova mazať odkazy, alebo sa len naplno oddať príjemnému a upokojujúcemu senzorickému vnemu.
Tunel sa stal hitom aj na sociálnych sieťach. Fotky a videá z neho zdieľali tisíce ľudí. Nečudo. Flitrová mágia je nesmierne fotogenická a zároveň populárna.
Stroj na flitre navrhol aj da Vinci
Flitre, ako ich poznáme dnes, teda ľahké, ploché, okrúhle a najmä lesklé ozdoby, majú svoju dlhú históriu.

Zdobenie oblečenia plochými mincami je známe už od staroveku, bolo bežnou súčasťou zdobenia odevov vo všetkých kultúrach, najmä v oblasti arabských krajín.
V Európe sa záujem o ne objavil počas renesancie. V roku 1480 dokonca Leonardo da Vinci navrhol stroj, ktorý mal vykrajovať drobné krúžky jemného plechu.
Kov bol hlavným materiálom až do tridsiatych rokov minulého storočia, kedy firma Kodak začala na výrobu flitrov používať acetát. Ten využívala aj pri výrobe svojich fotografických filmov. Dnes sa na výrobu flitrov používa plast. Vzhľadom na to, aké problémy má planéta so znečistením to nie je najlepšie.