Ak ide o psychické ťažkosti, depresie, úzkosti a celkovo mentálne zdravie, spoločnosť smeruje k čoraz väčšiemu odtabuizovaniu tejto témy. Otvoriť sa ľuďom v rodine a okolí môže byť pre človeka, ktorý nimi trpí, istou formou úľavy.
Podobne to platí aj v partnerstve. Je dôležité sa o svojich psychických problémoch rozprávať, hoci vysvetliť, čím človek prechádza, stále dokáže vzbudzovať obavy a nervozitu z reakcie blízkej osoby.
Povedomie o problematike psychických ochorení výrazne stúpa, naďalej však existujú dezinformácie, ktoré v spoločnosti vzbudzujú predsudky. V čerstvom vzťahu, keď sa s druhou osobou ešte dokonale nepoznáme, tak môže na um prísť otázka, kedy a ako partnerovi alebo partnerke oznámiť, že trpíme psychickým problémom?
Ochorenie nie je vaša chyba

„Označkovať sa“ psychickým ochorením je istým spôsobom risk. Môžete pred neznalými vyzerať ako slabý, krehký, zraniteľný, ale tiež nestabilný a nevypočítateľný človek, čo môže byť veľmi ďaleko od pravdy.
Zároveň je tu však aj šanca ukázať druhým, aké všetky formy má depresia či panická porucha a že u každého sa ťažkosti prejavujú inak.
Dôležité je tiež poznamenať, že tak ako sa netreba viniť za našu fyzickú stránku, to isté platí aj o tej psychickej. Odborníci tvrdia, že niektorí ľudia sa za mentálne ochorenia hanbia a pociťujú ich ako určitú stigmu a chybu svojej osoby.
„V skutočnosti to však nie je o nič viac vaša chyba ako to, že máte napríklad sezónnu alergiu. Ľudia sa viac hanbia za psychické, ako fyzické ochorenia, čo vedie k tomu, že sa izolujú a trpia v tichosti,“ hovorí pre Huffington Post klinická psychologička Zainab Delawallová.
Netreba zabúdať ani na to, že psychické ochorenia sú pomerne rozšírenou záležitosťou. Len v Európe trpí napríklad depresiou každý dvadsiaty človek.