S rozmachom fitnesscentier a športových zariadení prišla aj záplava rôznych jogových centier, ktoré ponúkajú toto cvičenie (či skôr spôsob životného štýlu) pre začiatočníkov aj pokročilých.
Majú rozličné názvy aj zamerania a ľudí, ktorých joga zaujme, no netušia, čo presne majú od nej očakávať, môže plejáda možností odradiť. Ktorý typ jogy si vybrať? Čo ak nechcete pri cvičení meditovať a utíšiť sa, ale poriadne sa zapotiť?
Čo ak chcete schudnúť, získať stabilitu a natiahnuť svaly a čo si zvoliť, ak vás zaujíma spiritualita? Nájsť správny štýl je základ pre splnenie svojich cvičebných cieľov.
Zdravá je každá
Odborníci radia, že je vhodné vyskúšať viacero štýlov jogy, aby človek zistil, čo mu naozaj sadne a našiel si to svoje.
Navyše telo občas potrebuje aktivity aj vystriedať.
Výskumy však poukazujú na to, že je jedno, aký typ jogy si vyberiete, každá má totiž zdravotné benefity. Zlepšuje psychiku, ale tiež bolesti chrbta a kĺbov, cukrovku, astmu,migrénu, syndróm dráždivého čreva a ďalšie ťažkosti.
Na úvod je však vhodné sa zorientovať.
Keď chcete spáliť kalórie a spevniť telo, skúste:

Vinyasa jogu, power jogu alebo buti jogu. Všetky tri sú príkladom fyzicky náročnejších cvičení, pri ktorých sa takmer konštantne hýbete, a teda spaľujete kalórie.
Zahŕňajú striedanie klasických jogových pozícií, takže zároveň aktívne spevňujete telo. Ak chcete schudnúť, odporúča sa cvičiť niektorý z týchto typov tri až päťkrát týždenne. V ostatné dni je vhodné dopriať si pokojnejšie a menej zaťažujúce cvičenie.
Keď sa chcete zapotiť, skúste:
Bikram jogu nazývanú aj hot joga. Ide o typ jogy, ktorý sa cvičí v miestnosti vyhriatej na približne 40 stupňov. Telo sa pri pohybe viac zahrieva, teda aj viac potí, vyplavuje škodlivé látky, ale aj spaľuje viac kalórií.
Zároveň sú svaly príjemne rozohriate, a tak človeku umožnia lepšie vykonávať niektoré pozície a zlepšiť flexibilitu. Neodporúča sa však hot jogu cvičiť, ak má človek napríklad kardiovaskulárne problémy. Treba tiež pri nej myslieť na dostatočnú hydratáciu pred, počas a aj po cvičení.
Keď vás bolí chrbát, skúste:

Iyengar jogu. Používajú sa pri nej rôzne cvičebné pomôcky a jej cieľom je zosúladiť jogové pozície s dýchaním a zotrvaním v určitej pozícii. Pomáha rozvíjať silu, pohyblivosť aj stabilitu.
Jogové centrá však ponúkajú aj rôzne hodiny zamerané práve na bolestivý chrbát a ktoré čerpajú z viacerých typov jogy.
Vo všeobecnosti platí, že väčšina jogových štýlov, v ktorých sa nekladie dôraz na priveľkú dynamiku, vášmu chrbtu dokáže pomôcť.
Keď sa chcete zamerať na spiritualitu, skúste:
Kundalini jogu alebo yin jogu. Kundalini je vhodná aj pre ľudí s pohybovými ťažkosťami. Používajú sa pri nej mantry, dôraz sa kladie na dýchanie, relaxáciu a meditáciu. Pozície sa cvičia v sériách, pričom môže ísť o kombináciu státia alebo sedenia a správneho dýchania.
Yin joga je tiež pokojná a meditatívna forma tohto cvičenia, pri ktorej človek dlhšie zotrváva v jednotlivých pozíciách a sústredí sa na svoje vnútro.
Keď to chcete vyskúšať v páre a zabaviť sa, skúste:

Acro jogu alebo partnerskú jogu. Akrojoga kombinuje jogové pozície s akrobaciou, no po troche praxe ju zvládne ktokoľvek, na začiatočníckej úrovni je najprv dôležité naučiť sa správnu techniku.
Akro joga sa zameriava najmä na silu, obratnosť, ohybnosť tela a balans.
Ako acro joga, tak aj partnerská joga sú vhodné na rozvíjanie vzájomnej spolupráce. Partnerská joga stojí na praktizovnaí jednotlivých pozícií za pomoci cvičiaceho partnera, pričom obaja sú v rovnocennom postavení.
Dôležité je tiež naladenie sa na rovnakú vlnu a rovnaké tempo, takže je tu aj dostatok priestoru na spoznávanie samého seba a aj partnera.