Väčšina ľudí chytí do ruky telefón viac než stokrát denne. Zdá sa vám, že je to viac, než počet interakcií, ktoré ste za ten čas mali s ľuďmi naokolo? Je to veľmi pravdepodobné.
So smartfónmi sa zobúdzame aj zaspávame, chodíme s nimi na toaletu a online sme takmer nonstop. Niet divu, že do slovníka sa potom dostávajú aj také termíny ako nomofóbia - strach z odlúčenia od mobilných telefónov. Je znakom, že k mobilu si vytvárame silnú psychickú väzbu, čo sa podľa odborníkov týka najmä mladších vekových skupín.
Šiesty február je však Svetovým dňom bez mobilu. Prvýkrát sa oslavoval v roku 2001 a vznikol z iniciatívy francúzskeho spisovateľa Phila Marsoa, ktorý napísal knihu o mobile. Ten chcel svojou myšlienkou najmä vyzvať ľudí, aby sa zamysleli nad svojimi životmi pod vplyvom týchto komunikačných prostriedkov.
Virtuálny svet - iluzórny svet

Technológie nám život nielen uľahčujú. V množstve prípadov sa totiž ľudia stávajú od telefónov závislými.
Napríklad prieskum spoločnosti Common Sense Media zistil, že až 72 % tínedžerov a takmer každý druhý dospelý cíti potrebu odpovedať na esemesky a správy zo sociálnych sietí okamžite a viac než dve tretiny všetkých ľudí kontrolujú svoj telefón každú hodinu.
„Mobily nám umožnili, že nikdy nebolo jednoduchšie spojiť sa s niekým. Lenže napriek tomu, alebo kvôli tomu, mávame problémy nadviazať skutočné, hlboké a zmysluplné spojenia. Ľudia si prídu omnoho väčšmi zraniteľní a uzatvárajú sa. Iní si vďaka sociálnym sieťam vylepšujú identitu," hovorí vzťahová koučka Janette Šimková.
Virtuálny svet je podľa nej skvelým miestom na napĺňanie predstáv o tom, čo chceme.
"Nie je viazaný na limity a obmedzenia reality, preto je taký atraktívny. Napriek tomu to nie je ideálne miesto, lebo stále zostane iba virtuálne, nič z neho nie je prenositeľné do každodennosti, a tak nemôže vyriešiť skutočné problémy. Toto spôsobuje ľuďom ťažkosti – unikajú do iluzórneho sveta a očakávajú, že tam môžu plnohodnotne žiť, čo nie je možné,“ vysvetľuje Šimková.
Viac pohybu, menej online

Moderné výdobytky techniky by mali čas skôr šetriť a nie ho brať. U mnohých ľudí je to však naopak. Celé dni presedia v práci, pomedzi to kontrolujú prichádzajúce správy na mobile a večer tiež zakončia pozeraním do jeho obrazovky.
A aj napriek tomu, že až 68% a slovenských žien a 75% slovenských mužov považuje šport za pevnú súčasť dňa, jeden z najčastejších dôvodov, prečo niektorí ľudia nešportujú vôbec, je nedostatok času. Vyplýva to z online prieskumu Indexu Zdravia Walmark, do ktorého sa minulý rok zapojilo viac než 52-tisíc Slovákov.
Aj Svetový deň bez mobilu by tak mohol byť prvým dňom nového životného štýlu, ktorý by sa niesol v duchu hesla - viac pohybu, menej online.
Odborníci odporúčajú začať postupne, napríklad chôdzou, ktorá sa dá robiť aj popri iných činnostiach. Navyše priveľmi nezaťažuje kĺby, je vhodná pre všetky vekové kategórie a nielenže utužuje kondíciu, ale aj prečistí myseľ.
Taktiež môže pomôcť precvičiť sústredenosť a pozornosť, ktorá je často rozptyľovaná práve pri intenzívnom kontrolovaní telefónu. Vyskúšať si minimálne jeden deň bez smartfónu by mohol byť vhodný začiatok.