Sexuálne obťažovanie v detstve je jav, ktorý môže dlhodobo a často aj nezvratne poznačiť psychiku dieťaťa. Deti v podstate nemajú šancu ubrániť sa dospelým, ktorí nad nimi majú fyzickú, mentálnu či spoločenskú prevahu.
O to dôležitejšie je venovať sa prevencii, učiť deti otvorene komunikovať o veciach, ktoré sa v ich živote dejú a v prípade sexuálneho násilia nahlasovať páchateľa.
Medzinárodné prieskumy však ukazujú, že najmä v prípade chlapcov ide o vážny problém. Oproti sexuálnemu násiliu páchanému na dievčatách je totiž násilie na chlapcoch často prehliadané.
Čísla nie sú presné, no i tak alarmujúce
Všeobecným problémom sexuálneho násilia je okrem iného skutočnosť, že mnohé prípady zostávajú nepovšimnuté, spochybnené alebo premlčané.
Linka detskej istoty
ponúka dištančné poradenstvo prostredníctvom Detskej linky pomoci 116 111. Poskytuje taktiež Linku pre nezvestné a sexuálne zneužívané deti 116 000, ako aj linku pre ohrozenia virtuálneho sveta na stránke Pomoc.sk.
Neexistujú preto presné štatistiky a čísla majú skôr odhadový, predpokladaný charakter a často sa rôznia.
Napríklad tím holandských výskumníkov ešte v roku 2011 analyzoval 217 štúdií vydaných medzi rokmi 1980 až 2008, ktoré sa týkali sexuálneho násilia. Z ich prieskumu vyplynulo, že v celosvetovom meradle zažilo sexuálne obťažovanie asi 18 % dievčat a 8 % chlapcov.
Pre porovnanie a poukázanie na problematiku však možno použiť dlhodobú štúdiu, ktorá zahŕňala dáta viac ako 17-tisíc Američanov. Tá odhaduje, že so sexuálnym obťažovaním sa stretlo až 25 percent dievčat a 18 percent chlapcov.
Za sexuálne obťažovanie sa považuje vynútený sexuálny styk, dotyky na genitáliách alebo dotyky, ktoré majú jednoznačne sexuálny podtext. V súčasnosti je stále rozšírenejšie zhotovovanie fotografií či videí detí za účelom vyrábania a šírenia pornografie.
Na Slovensku je situácia takmer vyrovnaná
O tom, aká je situácia na Slovensku, môžeme asi najlepšie hovoriť na základe správy Prevalencia násilia páchaného na deťoch v Slovenskej republike z roku 2013 a Prevalencia násilia páchaného na deťoch 8. a 9. ročníka z roku 2017, ktoré vydal Inštitút pre výskum práce a rodiny.
Správa z roku 2017 uvádza, že sexuálne obťažovanie v škole od spolužiakov je problém pre šesť percent dievčat a viac ako štyri percentá chlapcov, čo sú oproti celosvetovému priemeru nižšie čísla.