Počas zimy je naša pleť viditeľne suchšia ako v iných obdobiach roka. Spôsobuje to studený suchý vzduch a vietor, no zároveň aj vyhriaty interiér.
Chladný vzduch jednoducho odstraňuje oleje a mastnotu, ktorá sa v pleti prirodzene nachádza a znižuje schopnosť hydratácie pleti až o 25 percent. To vedie k pocitu nadmernej napnutosti pleti, podráždeniu aj svrbeniu.
Stav pokožky náchylnej na vznik ekzémov, psoriázy alebo iných chronických problémov sa ešte zhoršuje.
So suchou pleťou sa v zime stretáva väčšina ľudí, v každom veku a trápi mužov aj ženy. Po štyridsiatom roku však tendencia k vysušovaniu pokožky narastá ešte viac.
Pleť totiž vekom stráca časť svojej prirodzenej ochrannej bariéry a produkuje menej olejov. Ako ju v tomto období teda chrániť a ošetrovať?
Vzduch v interiéri

V miestnostiach vášho domova alebo v práci nie je nutné priestor zbytočne vykurovať.
V zime je ťažké nájsť tú správnu teplotu. Škodí príliš veľké teplo aj chlad. Dodať vzduchu správnu vlhkosť môžete pomocou zvlhčovača.
Ideálne je nastaviť ho na 60 percent. Správna vlhkosť vzduchu podporí aj prirodzenú hydratáciu pleti.
Horúca sprcha nie je dobrý nápad
Odolajte pokušeniu ponoriť sa do horúcej vody po návrate domov z chladného dňa.
Čím vyššia je teplota vody, tým viac je pokožka vystavovaná odplavovaniu mazu a vysušovaniu.
Uprednostnite radšej vlažnejšiu vodu. Sprchu absolvujte do desiatich minút a k pokožke buďte šetrní.
Vyhnite sa používaniu kefy alebo špongie, ktoré v tomto období pleti skôr škodia, ako by jej pomáhali.
Vymeňte mydlo
Jednou z najčastejších príčin suchej pokožky je nesprávne mydlo. Najmä mydlá, ktoré sľubujú zároveň píling, majú tendenciu pleť vysušovať a dráždiť.
Vyberte si radšej mydlo, ktoré nie je príliš parfumované alebo také, ktoré neobsahuje alkohol.
Lepším riešením je mydlo, ktoré obsahuje pridané hydratačné zložky a je určené na citlivú pleť.
Hydratujte

Je to celkom logické. Ako inak zamedziť suchej pleti ako dostatočnou hydratáciou? V zime si jej doprajte dvakrát viac. Ideálne sú telové mlieka s obsahom kyseliny mliečnej alebo s obsahom kozieho mlieka.
Najvhodnejšie je aplikovať ich na telo tri až päť minút po sprchovaní, a to každý deň.
Na tvár aj telo používajte husté bohaté krémy a pred ich aplikáciou využite sérum s vitamínom C a s obsahom ďalších antioxidantov. Pri čistení pleti zasa vyberajte šetrný prípravok, napríklad v gélovej forme a aspoň raz týždenne na pleť aplikujte hydratačnú masku.
Najmä pred spaním je vhodný čas, keď sa treba dôsledne postarať o pleť, aby ste sa ráno zobudili svieže a dodali pokožke potrebnú výživu, ktorá bude mať dostatok času v pokožke pôsobiť.
Po sprchovaní a pred spaním celé telo natrite hydratačným telovým mliekom. Venujte pozornosť rukám a nakrémujte ich výživným hustým krémom, postarajte sa o pokožku tváre.
V tomto prípade by u vás nemalo chýbať vyživujúce tonikum, už spomínané sérum, hustý krém a špeciálny krém na okolie očí.

Záleží na oblečení
Pleť možno chrániť aj mechanicky oblečením. Aby ju chlad tak nevyčerpával, pomôže teplé oblečenie, šály, čiapky aj ochrana tváre.
Najlepšie však urobíte, ak sa vyhnete materiálom, ktoré pleť svojím zložením dráždia. Všetci máme skúsenosti s teplými, no drsnými vlnenými svetrami, ktoré na nahej pokožke spôsobujú svrbenie.
V zime si preto vyberajte jemnejšie a mäkšie materiály ako napríklad bavlnu, ktorá pleti dovoľuje dýchať, a kvalitné rukavice. Ruky sú časťou tela, ktorá si to v zime odnáša asi najviac.
Hydratácia zvnútra
Počas zimy mnohí pijú menej tekutín ako v lete, keď v nás smäd vyvolávajú horúčavy.
A tak sa stáva, že náš pitný režim v zime pokrivkáva. A tak sa ľahko dostanete do stavu dehydratácie, ktorá sa prirodzene odráža aj na pleti.
Pite dostatok vody, aj keď nie ste smädní, vyhnite sa nápojom s obsahom kofeínu, ktoré telo zbavujú vody ešte viac.
Správne ingrediencie

Na pomoc v zime prichádzajú aj jednoduché a lacné ingrediencie, ktoré nájdete priamo v kozmetických produktoch, no možno aj doma v kuchyni, kúpeľni alebo v lekárničke.
Veľmi nápomocný je kokosový olej, ktorý vypĺňa priestor medzi narušenými kožnými bunkami.
S veľmi suchou pokožkou si dokáže poradiť napríklad petrolejová masť alebo inak vazelína, ktorá na nej vytvorí hustú ochrannú vrstvu a udrží v nej potrebnú vlhkosť.
Za jej využitie sa vám odvďačia najmä suché kolená či lakte. Populárna je aj bylinka s názvom pyštek obyčajný, ktorá lieči popraskanú, suchú pokožku, pôsobí hojivo na drobné rany a ekzematickú pleť.
Svojimi upokojujúcimi účinkami sú známe aj rastliny ako harmanček či nechtík lekársky.