„Mám 63 rokov a celý svoj život som bola sama,“ začína so smiechom svoju prednášku americká psychologička a zanietená propagátorka single života Bella DePauloová. Hneď po prvej vete zožne aplauz prítomného publika.
V prednáške ďalej hovorí, že väčšina z nás je definitívne poznačených rozprávkami, z ktorých vyplýva, že len keď sa dvaja ľudia vezmú, budú celý život šťastní a už nikdy nebudú osamelí.
Napriek tomu patrí k tým, ktorí tvrdia, že na naplnený a spokojný život nepotrebujete partnera a single život vidí ako skvelý potenciál, ktorý prospieva ľuďom samotným aj celej spoločnosti. Či už s jej vetami súhlasíte alebo nie, fenomén single – teda dlhodobý či dokonca celoživotný život bez partnera, je fakt, ktorým sa spoločnosť musí zaoberať.
Prichádza éra samotárov

Americká štúdia, ktorú v roku 2014 vydalo Pew Research Center zaoberajúce sa vývojom spoločnosti a demografie, priniesla zaujímavú informáciu.
V roku 2030 bude v Amerike až štvrtina päťdesiatnikov, ktorí nikdy neuzavreli manželstvo a budú žiť sami.
Veľmi podobné predpoklady udáva aj správa s názvom Prognóza vývoja rodín a domácností na Slovensku do roku 2030, ktorú v roku 2014 vydali Prognostický ústav SAV, Výskumné demografické centrum a Prírodovedecká fakulta UK.
„Sme svedkami nárastu počtu osôb, ktoré žijú osamote (domácnosti jednotlivcov), a to nielen vo vyššom veku,“ uvádza sa v správe a predpokladá sa, že počet jednočlenných domácností sa bude do roku 2030 len zvyšovať.
Správa ďalej uvádza, že jednočlenné domácnosti možno očakávať nielen vo veľkých mestách, ale prakticky vo všetkých regiónoch s výnimkou severného Slovenska. Ide teda o veľkú spoločenskú zmenu, na ktorú je potrebné sa pripraviť. Pokiaľ možno pozitívne.