Nejde o nič, čo by bolo na prvý pohľad vidno, alebo o tému, ktorá by bola bežným predmetom rozhovorov.
Skutočnosť je však taká, že zhruba každý tretí muž na svete podstúpil jednu z najstarších a najbežnejších chirurgických procedúr histórie – obriezku.
V článku sa dočítate:
- Ako sa na obriezku pozerá židovské náboženstvo
- Ako prebieha obriezka na Slovensku
- Čo hovoria o jej výhodách a rizikách lekári a veda
- Ako je to s obriezkou vo svete
- Ako sa na obriezke stavia biznis
- Ako sa proti obriezke bojuje a či porušuje ľudské práva
V niektorých krajinách je náboženskou a kultúrnou otázkou, v iných sa vykonáva najmä pre zdravotné, respektíve preventívne dôvody.
Hovorí sa o nej v rámci laických diskusií, v ktorých ľudí zaujímajú napríklad otázky týkajúce sa sexu, ale je tiež predmetom vedeckého skúmania a, samozrejme, tradičných rituálov, ktoré mužov v rôznych ohľadoch ovplyvnia na celý život.
Boh povedal: Choď a buď dokonalý
Zrejme medzi prvými asociáciami, ktoré sa ľuďom vybavia pri slove obriezka, je židovstvo. Túto tradíciu majú pritom Židia spoločnú s moslimami, vyznávači oboch náboženstiev ju považujú za záväznú.
Pre Židov je obriezka jedným zo 613 prikázaní, ktoré obsahuje Tóra, a v tejto súvislosti hovoria o takzvanej brit milah, čo je hebrejský výraz pre obrad obriezky.

„Prvý, kto ju v duchovnom kontexte absolvoval, bol praotec Abrahám. Ide o biblický príbeh, v ktorom ako prvý človek uznal, že je tu jeden Stvoriteľ a znovu objavil monoteizmus. Aj preto Abrahámovi Boh prisúdil, že z jeho potomstva bude požehnaný národ," vysvetľuje pre SME bratislavský rabín Baruch Myers.
Abrahám taktiež dostal príkaz obrezať sa. Myers to dokazuje na verši z Biblie, ktorý znie: „Boh mu povedal: Choď predo mnou a buď dokonalý! A dám svoju zmluvu, aby bola medzi mnou a medzi tebou a rozmnožím ťa prenáramne." Zmluva v tomto prípade značí práve obriezku, slovo dokonalý má zas význam celý.
"Znamená to, že obriezka dáva človeku celosť, čo je trochu paradox, keďže pri nej o istú časť prichádza," hovorí rabín.
Ženy sú k celistvosti bližšie
Pri mnohých prikázaniach sa dá logicky vysvetliť, aký praktický zmysel majú pre spolužitie ľudí či vývoj spoločnosti. Podobnú otázku si môžeme klásť aj pri obriezke.
Myers hovorí, že okrem Desatora existujú aj dodatočné tri typy príkazov, ktoré sú určené iba pre izraelský národ.