Minulý rok bol pre filmový biznis výnimočný.
Mnohé filmové novinky sústredili svoj dej na hlavné postavy ženského pohlavia, ženy neboli len krásnym doplnkom, ale v prvom rade silnými, odvážnymi a jedinečnými osobnosťami.
Ich originalitu zintenzívnila aj móda, ktorú kostýmoví výtvarníci v snímkach zvolili. Práve oblečenie a kostýmové spracovanie dokážu dokonale zdôrazniť jedinečnosť filmových postáv a pomôcť im k ich existencii na plátne.
A pritom dané filmy vôbec nemusia byť o móde alebo sa odohrávať vo svete módneho biznisu. Stačí, že sa o kostýmy postarali talentované dizajnérky.
Favoritka
Film sa odohráva na začiatku 18. storočia, keď vo Veľkej Británii vládne kráľovná Anna, posledná z rodu Stuartovcov.

Je plachá, nie práve najmúdrejšia a k tomu ešte trpí bolestivou dnou. Za neistou kráľovnou však stojí jej verná spoločníčka lady Sarah (Rachel Weisz), ktorá jej radí a v podstate sa dá povedať, že za ňu vládne.
Keď však na dvor prichádza jej sesternica Abigail (Emma Stone), veci jej začnú prerastať cez hlavu.
Abigail poprosí svoju príbuznú o prácu služobnej, no nie je takým neviniatkom, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Je to ctižiadostivá žena, ktorá sa rozhodne bojovať o pozíciu favoritky kráľovnej.
Dobová snímka má v sebe humor, rozpráva originálny príbeh dejín Anglicka takým štýlom, akým sme ho ešte nemali možnosť vidieť. Je absurdný a zároveň veľmi hodnoverný.
Atmosféru čias dotvárajú, samozrejme, nielen interiéry a exteriéry, ale aj originálne kostýmy. Tie má na svedomí kostýmová dizajnérka Sandy Powellová, ktorej doma v skrini žiaria až tri Oscary za kostýmy vo filmoch Mladá Viktória, Letec a Zamilovaný Shakespeare.
Hercov obliekala aj vo filmoch Carol či Gangy New Yorku. Vo filme sa rozhodla pre „punkrockový“ vzhľad oblečenia a pohrala sa najmä s čiernu a bielou, ktoré dodali snímke ešte viac dramatickosti.
Colette
Film zobrazuje skutočný príbeh Sidonie Gabrielle Colettovej, francúzskej spisovateľky, ktorá napísala viac ako 50 noviel o ženách, ich problémoch v láske aj v posteli.

Narodila sa v roku 1873 a ako dvadsaťročná sa zaľúbila do muža Henryho Gauthiera Villarsa, ktorý bol od nej starší o pätnásť rokov.
Na popud manžela napísala svoju prvú knihu o Claudine, ktorá bola vydaná v roku 1900. Autorka v ňom vytvorila prvýkrát postavu modernej tínedžerky.
Háčik však bol v tom, že sa pod knihu nepodpísala Sidonia, ale jej manžel pod svojou prezývkou Willy.
Vďaka knihe sa spolu s manželom zaradili k bohéme, žili v blahobyte a súčasťou ich slobodomyseľného života, do ktorého patrili aj škandály a provokácia, boli aj mimomanželské vzťahy.
Sidoniu začali priťahovať ženy, Henry sa zas dopustil nevery. Film Colette je svieži a pritom elegantný. A to aj vďaka dizajnérke menom Andrea Flesch, ktorá vo filme používala módu tak, aby odzrkadľovala vývoj Sidonie a jej životné fázy.
Mnohé z kostýmov boli skutočne z éry, v ktorej sa film odohrával. Tvorcovia si ich požičali z múzea v Budapešti (Museum of Applied Arts).
Čierny panter
Hlavnou postavou je bojovník menom T´Chally (Chadwick Boseman), ktorý sa po smrti otca, kráľa Wakandy, vracia do svojho domova.

Naoko pôsobí táto zem ako chudobná krajina tretieho sveta. To všetko je však len zásterka. Ide o technologicky vyspelú, ambicióznu krajinu s odhodlanými bojovníkmi, ktorí sa neboja chrániť bezpečnú budúcnosť svojho národa za každú cenu.
Kritici označili film za vynikajúci. Jeho veľkoleposť spočíva v špeciálnych efektoch, ale aj v kostýmoch.
Tie divákom berú dych. Vytvorila ich Ruth E. Carterová, ktorá má na konte dve nominácie na Oscara, za film Amistad a Malcolm X.
Pracovala už na viac ako štyridsiatich filmoch, no v prípade Čierneho pantera išlo o čosi úplne iné.
Podľa vlastných slov chcela do snímky vniesť starú niekdajšiu Afriku spôsobom, akým to doposiaľ nikto neurobil.
Šialene bohatí Ázijčania
Po roku randenia cestuje Rachel Chu (Constance Wu), Američanka čínskeho pôvodu, s priateľom Nickom Youngom (Henry Golding) do Singapuru, kde má jeho najlepší priateľ svadbu.

Tam sa má Rachel zoznámiť s Nickovou rodinou, no ešte netuší, že patria k najbohatším rodom v Ázii.
Začína sa tak zaujímavý príbeh o láske, žiarlivosti, rovnosti, ktorý je pretkávaný štýlovými momentmi jednotlivých postáv v honosných róbach a luxusných priestoroch.
Tvrdohlavú matku Nicka si zahrala krásna Michelle Yeoh, známa aj z filmu Gejša.
Kostýmová dizajnérka Maty E. Vogt stavila na absolútny luxus, a tak využila pomoc značiek ako Dior, Ralph Lauren či Missoni a ďalších západných značiek, ku ktorým primiešala aj trochu ázijskej „šťavy“.
Režisér jej odporučil inšpirovať sa rozprávkami ako Čarodejník z kraniny Oz alebo Popoluška.
Vznikol tak skutočne nablýskaný a rozprávkový film, ktorý očaril Hollywood aj divákov po celom svete.
Debbina 8
Tento film bol unikátny svojím obsadením. Hlavnými a vedľajšími postavami boli výhradne ženy. Každá osobitá a jedinečná, v skutočnosti aj na plátne.
Po boku Sandry Bullockovej a Cate Blanchettovej si zahrali Anne Hathaway, Sarah Paulson, Helena Bonham Carter, Rihanna, Mindy Kaling či Awkwafina.
Rozhodli sa podniknúť veľkú lúpež podobne, ako to bolo v snímkach z predošlých rokov pod taktovkou Dannyho a jeho „parťákov“.
Každá z postáv má vlastný štýl, skvelý humor, odvahu. Divákov oslovila sofistikovanosť Sandry Bullockovej, rockenrolový štýl Cate Blanchettovej, rastafariánstvo speváčky Rihanny či uletenosť Heleny Bonham Carterovej.
K nálepke jedného z najštýlovejších filmov pripspel aj fakt, že jeho dej sa odohrával počas večera „módnych Oscarov“, teda počas Met Gala.
A aby ich postavy dokonale zapadli do deja, kostýmy pre ne na mieru vytvorila Sarah Edwardsová.
Herečky na plátne predviedli autentické dizajnérske róby od značiek Prada, Givenchy, Valentino či Burberry. Aj keď možno nejde podľa kritikov o najlepší film, je to určite vizuálna delikatesa.