V minulosti bola situácia prehľadnejšia. Muži boli zvyčajne zodpovední za vedenie hospodárstva, poľa, manuálnej výroby alebo akéhokoľvek zabezpečovania obživy, ženy sa starali o chod domácnosti.
Viac ako sto rokov je však situácia iná a práca v domácnosti je nejasným teritóriom, ktoré je potrebné rozdeliť. Ak totiž ženy chodia do práce, nie je v ich možnostiach viesť celú domácnosť.
Problémom mnohých manželstiev či partnerstiev však je, že si domáce práce nevedia adekvátne a efektívne podeliť. Vzniká tak veľký priestor pre konflikty, výčitky alebo nevypovedané obviňovania. Aké sú najčastejšie chyby pri rozdeľovaní domácich prác a ako ich riešiť?
Domácnosť má byť prosperujúci podnik

Témou sa zaoberala bývalá editorka Wall Street Journal Paula Szuchmanová a reportérka New York Times Jenny Andersonová.
Obe sú spoluautorkami knihy Spousonomics, ktorá v slovenskom preklade vyšla pod názvom Vzťahonómia – Láska, spolužitie a neumyté riady očami ekonómie.
Kniha sa pozerá na rôzne aspekty manželstva a spolužitia s využitím známych aj menej známych ekonomických teórií. Rozdeleniu domácich prác je v knihe venovaná hneď prvá kapitola.
Podľa autoriek páry pri delení starostlivosti o domácnosť používajú tri najčastejšie modely: delia práce na presnú polovicu, nechávajú všetku prácu v domácnosti na jednej osobe – zvyčajne žene, alebo si prácu delia podľa stereotypov. Každý z nich má však svoje problémy, ktoré skôr či neskôr vedú ku konfliktom.
Ak sa však na manželstvo a rodinu hľadí ako na firmu, ktorá by mala prosperovať a napĺňať ľudí v nej, dajú sa nájsť riešenia.