Kedysi by sme si pri otázke, aké povolanie považujeme za nebezpečné, spomenuli napríklad na baníkov, pilotov či pracovníkov v jadrovej elektrárni. Dnes už by sme k nim bez pochýb mohli pridať aj akékoľvek zamestnanie, pri ktorom človek celý deň sedí za počítačom.
Sedavá práca je totiž z dlhodobého hľadiska pre ľudské zdravie hotovou katastrofou. Ak ju nestrieda pravidelný pohyb, odraziť sa to môže na rôznych častiach tela. Trpieť tak budú nielen kĺby a svalstvo, ale zvyšuje sa aj riziko obezity či kardiovaskulárnych ochorení, nehovoriac o problémoch s očami.
Vytvoriť si rutinu, ktorá tento sedavý štýl naruší, je tak to najlepšie, čo môžete urobiť. Na čo by ste nemali zabudnúť, keď vaša práca väčšinu dňa zahŕňa sedenie a hľadenie na obrazovku?
Nejedzte pri počítači

Deň možno začínate raňajkami, ktoré narýchlo zjete práve pri stole a počítači. To isté môže platiť aj pre „snacky“ či obed, keď popri jedení sledujete aj obrazovku.
Týmto spôsobom však nerobíte dobre svojmu tráveniu a ani pocitu sýtosti. Jedenie nemá byť len mechanická aktivita, pretože človek potrebuje aj psychické nasýtenie.
Ak sa myseľ popri tom sústreďuje aj na niečo iné, pravdepodobnejšie budete mať neskôr chuť maškrtiť častejšie, než by ste v skutočnosti potrebovali a zjete aj oveľa viac, pretože mozog nestihne zaregistrovať, že už ste sýti.
Nezabudnite teda vždy počas jedenia odísť od počítača a najesť sa buď klasicky mimo kancelárie alebo aspoň v kuchynke.
Pite dostatok vody
Dehydratácia sa nemusí prejaviť až vtedy, keď už je vážna. Už mierny nedostatok tekutín môže podľa výskumov spôsobovať náladovosť, bolesti hlavy či zvýšený pocit únavy. Majte tak na stole stále k dispozícii čistú vodu, z ktorej si môžete odpíjať pravidelne v priebehu dňa.
Myslite na správne sedenie
Telo vám vie samo naznačiť, že nesedíte správne. Už po dvadsiatich minútach zlej polohy sa spomalí cirkulácia krvi a necirkulovaná krv v nohách vyráža smerom do chrbtice, kde vytvára tlak. Pri dlhom sedení najviac trpí práve chrbtica.