Možno ich tiež poznáte. Všetci ich majú radi, chcú sa s nimi rozprávať, volajú ich na obedy alebo na poobednú cigaretu, zdá sa, že sú hviezdami firemných večierkov, s každým si podávajú ruky a vymieňajú úsmevy. Obľúbení kolegovia.
Popularita je stále tak trocha záhadným aspektom medziľudskej interakcie a nie je iba fenoménom, ktorý zohrával dôležitú úlohu kedysi dávno na strednej či vysokej škole. Odborníci tvrdia, že váš úspech závisí aj od toho, nakoľko populárni ste v dospelom veku - konkrétne na pracovisku.
V tomto ohľade prívlastok chápu ako akceptáciu a prijatie vaším okolím, v ktorom je ústredným motívom ľudská osobnosť a pozícia v rámci skupiny. No prečo je popularita kľúčovým aspektom ku šťastiu a ako môže práve v práci prispieť k úspechu jednotlivca aj celej skupiny?
Ste populárni? Môžete zarobiť viac
"Aj v dospelom veku záleží na našej pozícii v rámci spoločenskej hierarchie viac, ako by sme si mysleli, alebo než by sme dúfali, že bude," hovorí pre Huffington Post Mitch Prinstein, profesor psychológie z Univerzity v Severnej Karolíne.
Namiesto slova popularita však používa iné termíny - sympatickosť a status. Prvé slovo určuje schopnosť človeka vytvárať u iných pocit dôležitosti, hodnoty a šťastia, to druhé je určené práve mocou, vplyvom a viditeľnosťou, ktorú človek má.
Ak si myslíte, že pri oboch ide najmä o dobrý pocit z vysokého umiestnenia v hierarchii medziľudských vzťahov, nie je to také jednoduché. Postavenie v skupine má totiž veľký vplyv aj na samotný pracovný úspech, na čo poukazujú výskumy.