V Dánsku zažilo nejakú formu sexuálneho obťažovania 80 percent žien nad pätnásť rokov. Dánski muži si však myslia, že sa toto číslo pohybuje len zľahka nad 30 percent.
V USA sa zase národný prieskum z tohto roka dopátral k informácii, že obťažovanie v skutočnom živote okúsilo až 81 percent tamojších žien. Podľa amerických mužov je to však len 44 percent z nich.
Rozdiely medzi realitou a tým, čo si ľudia myslia, sú v prípade mnohých problematík obrovské a týka sa to aj sexuálneho obťažovania.
Veľký medzinárodný prieskum, ktorý v trinástich krajinách sveta uskutočnila prieskumná agentúra Ipsos Mori, ukázal, že muži aj ženy výrazne podhodnocujú jeho mieru.
#MeToo predsudkom nepomohlo

"V priemere si účastníci prieskumu myslia, že sexuálne obťažovanie zažilo 39 percent žien, no v skutočnosti je to v skúmaných krajinách priemerne 60 percent. V každej z nich však sexuálne obťažovanie viac podceňujú muži ako ženy," uviedla agentúra na svojej stránke.
Najmenej realisticky sa na tento problém pozerajú ľudia v Dánsku, Holandsku, Francúzsku a USA.
Do prieskumu agentúra zahrnula okrem vyššie spomínaných krajín aj Nemecko, Belgicko, Taliansko, Švédsko, Veľkú Britániu, Maďarsko, Poľsko, Španielsko a Rumunsko.
Konal sa zhruba rok po celosvetovej kampani #MeToo, ktorú vo veľkom odštartovali obvinenia voči americkému producentovi Harveymu Weinsteinovi.
Paradoxné je, že ani táto kampaň nepriniesla citlivejší pohľad na skutočnosť, s ktorou sa väčšina žien vo svojom živote stretáva. To aj napriek tomu, že v jednotlivých krajinách majú svoje vlastné škandály.