Političky, líderky a výkonné riaditeľky vplyvných firiem. Práve tieto funkcie zastávajú ženy, ktoré sa dostali na prvé priečky zoznamu sto najvplyvnejších žien sveta za rok 2018. Zverejnil ho magazín Forbes.
Prvé miesto už ôsmy raz obhájila nemecká kancelárka Angela Merkelová. Forbes podotkol, že hoci jej budúcnosť zatiaľ vyzerá neurčito, keďže nebude kandidovať do parlamentu ani sa uchádzať o vedenie strany CDU, jej vplyv na politiku Nemecka a celej EÚ je neodškriepiteľný.
V tesnom závese za Merkelovou sa na druhom mieste umiestnila britská premiérka Theresa Mayová. Trojicu uzatvára Christine Lagardová, generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu.
Najsilnejšie líderky

Magazín svoj tradičný rebríček vplyvných dám zverejňuje už pätnásť rokov. Zahŕňa osobnosti a líderky, ktoré majú v súčasnosti najväčší vplyv na dianie vo svete, či už v oblasti politiky, ale aj financií, internetu, zábavy, či filantropie.
"Ženy na zozname patria medzi najsilnejšie a najmúdrejšie líderky, ktoré dnes máme. Vytvárajú riešenia pre niektoré z najväčších problémov nášho sveta a zanechávajú svoju stopu," napísala redaktorka Forbesu Christina Vuleta.
Do prvej desiatky sa dostali aj ďalšie mená, ktoré sa v obdobných zoznamoch prestížnych magazínov objavujú pravidelne.
Štvrté miesto obsadila Marry Barraová, výkonná riaditeľka General Motors, ktorá spoločnosť za posledné štyri roky priviedla k zisku vyše 21 miliárd dolárov.
Na piatom mieste sa nachádza Abigail Johnsonová, výkonná riaditeľka Fidelity Investments, šiesta priečka patrí filantropke Melinde Gatesovej. Na siedme miesto Forbes zaradil prvú dámu Youtubu Susan Wojcickú.
Ôsmu priečku obsadila španielska bankárka Ana Botinová, výkonná riaditeľka medzinárodnej komerčnej banky Santander Group. Na deviatom mieste sa nachádza Marillyn Hewsonová, šéfka leteckej, obrannej, bezpečnostnej a technologickej spoločnosti Lockheed Martin a prvú desiatku uzatvára riaditeľka spoločnosti IBM Ginni Rommetyová.
Mená, ktoré chýbajú

Na zozname sa nachádzajú aj známe ženy, ktoré rezonujú najmä v zábavnom priemysle ako napríklad moderátorka Oprah Winfreyová, šéfredaktorka Vogue Anna Wintourová alebo speváčky Beyoncé a Taylor Swiftová.
Magazín Independent však v jednej zo svojich analýz podotkol, že v rebríčku chýbajú mená, ktoré sa v ňom v minulosti pravidelne nachádzali alebo v ostatnom roku významne hýbali svetom, no Forbes tento fakt nereflektoval.
Medzi ne patrí napríklad Hillary Clintonová, ktorá minulý rok obsadila 65. priečku. Podľa Christiny Vuletovej z Forbesu však už nezohrávala aktívnu politickú rolu, vďaka ktorej by zotrvávala aj naďalej na tejto pozícii.
Z podobných dôvodov sa na zoznam zrejme nedostala ani Michelle Obamová, ktorá od roku 2016 už nie je prvou dámou Ameriky.
Ďalšie meno, ktoré magazín prehliadol, je Tarana Burková, ktorá založila hnutie #MeToo. Práve to v ostatnom roku výdatne rezonovalo a hýbalo spoločnosťami naprieč viacerými krajinami.
Podľa Independentu sa na zozname mali nachádzať aj Malala Jusúfzajová, najmladšia laureátka Nobelovej ceny za mier, aktivistka Nimco Aliová, ktorá založila organizáciu Daughters of Eve zaoberajúcu sa bojom proti ženskej obriezke, a tiež olympijská gymnastka Simone Bilesová.
Časopis svoj rebríček vytvára tak, že sa riadi štyrmi základnými metrikami: peniazmi, pokrytím v médiách, sférou vplyvu a všeobecným vplyvom na spoločnosť.