"Po operácii očí mi ľudia okolo mňa hovorili, že vyzerám oveľa krajšie. S výsledkom som bola veľmi spokojná. Vlastne takmer všetky moje kamarátky podstúpili operáciu očných viečok," hovorí pre videodokument Harper's BAZAAR Juhokórejčanka Soo Yeon Kim.
Našinec by sa možno nazdával, že mladá žena vystupujúca v dokumente nemá okolo seba tých najlepších ľudí. Dokument však upozorňuje, že až tretina žien vo veku 19 až 29 rokov podstupuje v Južnej Kórei plastickú operáciu.
Číslo môže byť pochopiteľne oveľa väčšie a krajina sa v posledných desiatich rokoch stala metropolou plastických operácií, ktoré vyhľadávajú aj ženy z iných štátov, ako sú napríklad Čína či Thajsko.
Plastika očí za maturitu

Najčastejšie si ženy dávajú operovať očné viečka, upravovať nos a podstupujú bielenie pleti. Čoraz viac z nich navyše vyhľadáva aj veľmi drastickú zmenu tvaru čeľustí.
Zdá sa však, že situácia dávno prekročila rozumnú mieru a čoraz viac žien sa vyjadruje proti.
Tak ako väčšina Ázijčanov, aj Kórejčania majú vnútorný kútik oka prekrytý kožným záhybom, ktorý sa odborne nazýva epikantus.
Ten spolu so silno vyvinutou krycou riasou hornej mihalnice vytvára typický mandľový tvar. Nie pre všetkých je však želaný.
"V Kórei je operácia očí považovaná za dobrý darček, ktorý dávajú rodičia svojim deťom za úspešné ukončenie strednej školy a prijatie na univerzitu," hovorí pre Business Insider plastický chirurg Man Koon Suh.
Vysvetľuje, že šikmý pohľad pôsobí nahnevane, čo však, najmä v biznise, nie je prijateľné a spoločnosť viac uprednostňuje priateľskosť a krásu zjavnú na prvý pohľad.