Možno ich pijete každý deň. Nie sú krikľavo farebné, no majú príjemnú sladkú chuť. Vyzerajú takmer ako stolová či minerálna voda, len s rôznorodou príchuťou, preto môžete mať pocit, že piť ich na litre nie je problém.
Niektoré vody a limonády však aj tak obsahujú v prepočte na jednu 1,5-litrovú fľašu až 15 kociek cukru. Vyplýva to z testu, ktorý urobila nezávislá iniciatíva Viem, čo jem pre MF Dnes.
V realite sa tak ukázalo, že keďže sú ochutené vody často dosládzané cukrom a inými sladidlami, ich konzumáciou človek prijíma veľké množstvo energie. Pre pravidelný režim ich nemožno odporučiť, ak človek nevykonáva fyzicky náročnú prácu alebo sa nevenuje vrcholovému športu.
Koľko cukru môžeme prijať?

Autorka testu a výživová odborníčka spoločnosti STOB Ing. Hana Málková vysvetľuje, že ochutené vody obsahujú najčastejšie okolo 4 až 5 gramov cukru na 100 ml, čo nie je zanedbateľné množstvo.
"Ak vypijeme celú 1,5-litrovú fľašu, čo pre mnohých nie je vôbec žiadny problém, prijmeme najčastejšie 60-70 gramov cukru, čo zodpovedá približne 15 kockám cukru. Denne by sme však mali prijať maximálne 50 gramov pridaného cukru, ideálne ešte menej, takže už jednou fľašou ochutenej sladenej vody prekročíme celý denný limit.“
Niektoré vody sú sladené nekalorickými sladidlami a ich energetická hodnota je v podstate nulová, avšak podľa Málkovej ani tie nemožno vždy odporučiť ako pravidelnú súčasť pitného režimu.
Víťazi a porazení
V samotnom teste sa hodnotilo 12 vzoriek ochutených vôd bežne dostupných v našich obchodoch. Išlo o vody s citrónovou príchuťou a autori testu si vzali na mušku obsah cukru, sodíka a celkové zloženie.
Najhoršie v teste dopadla voda Poděbradka, ktorá okrem cukru obsahovala aj glukózovo-fruktózový sirup a taktiež vyššie množstvo sodíka. Celkovo dostala známku 3,6. Porovnateľný obsah cukru na 100 mililitrov mala aj citrónová Hanácka kyselka, ktorej nevýhodou je tiež vyšší obsah sodíka. Neodporúča sa teda piť v rámci pravidelného pitného režimu.