Mnoho rodičov iste pozná situáciu, keď svojim deťom dáva jednoduchú úlohu, ako vyložiť umývačku riadu či upratať svoju izbu. Deti síce súhlasne odpovedia, no prakticky v tej istej sekunde zabudnú na to, čo majú spraviť. Na vine pritom nemusí byť neochota pomáhať, ale ich rozptýlená pozornosť.
Ak dieťa vykazuje znaky nepozornosti, nevie sa koncentrovať, dokončiť začatú vec a zdá sa, akoby sa na nič nevedelo sústrediť, rodičia majú tendenciu hľadať problém v poruche pozornosti, čo sa označujú anglickými skratkami ADD alebo ADHD.
Ani zďaleka to však nemusí byť jediná príčina.
ADHD (porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou) je biologická porucha mozgu, pri ktorej je narušená koncentrácia a pozornosť, objavujú sa zmeny nálad a býva spájaná s extrémnym nepokojom.
Štatistiky uvádzajú, že sa prejavuje u piatich až siedmich percent detí, častejšie postihuje chlapcov a v dospelej populácii sa vyskytuje zhruba na úrovni štyroch percent. Najčastejšie sa prejaví medzi tretím a šiestym rokom života a trápi deti (a aj ich rodičov či pedagógov) počas celej školskej dochádzky.
Poruchy pozornosti sa dajú získať

Výskumy však ukazujú, že rozptýlená pozornosť trápi aj deti a mladých ľudí, ktorým ADHD nediagnostikovali.
Problémy s pozornosťou sa v tomto prípade spájajú so životným štýlom, predovšetkým ide o nadužívanie technológií v domácnosti.
Výskumníci počas dvoch rokov sledovali správanie 2600 amerických tínedžerov, ktorí používali sociálne siete prostredníctvom mobilných telefónov.
Ukázalo sa, že u detí, ktoré vo vyššej miere používali sociálne siete, vzrastala pravdepodobnosť na prejavy symptómov podobných tým, aké mali deti s ADHD. Percento bolo tým vyššie, čím viac sociálnych sietí používali.