Vo vašej knihe Kde ženy vládnou sa venujete štyrom kultúram, v ktorých je zaužívaný matriarchát. Na svete je však viac miest, kde sú ženy dominantné nad mužmi. Viete povedať, koľko je oblastí, v ktorých vládnu ženy?
Kateřina Karásková
- maľuje, píše, cestuje a neustále objavuje. Inšpirujú ju domorodé kultúry, silné ženy i problémy rozvojového sveta.
- V Prahe vyštudovala právo, ale po pol roku praxe vyrazila do Ameriky a do kancelárie sa už nevrátila.
- Pracovala pre mnoho humanitárnych organizácií a počas voľna spoznávala svet. Desať rokov skúmala spoločnosti, kde panuje matriarchát.
- Žije s umelcom a záhradným architektom Simonem Birdem, vlani sa im narodila dcéra.
- O spoločných cestách za kmeňmi, kde majú navrch ženy, napísali a bohato sami ilustrovali knihu Kde ženy vládnou.
To je pomerne ťažké určiť. Hovorí sa o pätnástich oblastiach, kde majú ženy nejaké práva navyše. Môže ísť o matrilineárnu spoločnosť, teda takú, kde deti dostávajú priezvisko po matkách a majetok dedia dcéry, matrifokálnu, kde ženy majú hlavné slovo v rodine alebo matrilokálnu, teda spoločnosť, kde sa muži sťahujú do domu svojej manželky.
Ide ale aj o oblasti, kde ženy získali špeciálne postavenie vďaka niečomu inému. V Mexiku je napríklad kmeň Zapotékov, kde sú ženy vychovávané ako nesmierne sebavedomé obchodníčky.
Je niektorá z nich aj v Európe?
V pravom zmysle slova nie. Hoci prednedávnom ma na prednáške upozorňovali na malý grécky ostrov, kde si ženy vytvorili istý typ matriarchátu, pretože všetci muži odišli za prácou a všetko tam vedú a riadia ženy. Oficiálne to však nie je matriarchát.
Vo vašej knihe sa venujete aj indickým Khásiom, čínskym Mosuom a Minangkabuom zo Sumatry. Prečo ste si vybrali práve tieto štyri kultúry?
Ide o najvýraznejšie kultúry o ktorých som mala dostupné informácie a sú k nim štúdie. Zároveň sú v niečom najextrémnejšie a v každom je matriarchát spojený s iným náboženstvom, ktoré mu dáva iný rozmer a najmä sú to najsilnejšie skupiny.
Počas cestovania sme navštívili sedem oblastí, kde majú ženy dominantné postavenie, ale v týchto štyroch sme strávili najviac času.
Ktorá je pre vás najzaujímavejšia?

Asi Khásiovia z Indie. Táto spoločnosť mi pripadala najzaujímavejšia asi preto, že tu existujú organizácie, ktoré bojujú za zrovnoprávnenie mužov so ženami.
Zároveň to bolo jediné miesto, kde sme našli nespokojných mužov. V iných oblastiach pôsobili muži pomerne spokojne. Muži Khásiovia chcú zmeniť predovšetkým to, aby nededili len ženy a deti dostávali priezviská po otcoch.
Aká je šanca, že sa im to podarí?
Zatiaľ veľké šance nemajú. Khásiovia majú tento spôsob dedenia daný zákonom. Ak teda chce byť niekto Khásij, musí mať priezvisko po matke. Treba povedať, že ide o pomerne veľkú etnickú skupinu. Je ich viac ako milión.
U Khásiov dedí väčšinu majetku a matkin dom vždy najmladšia dcéra. Aká je logika tohto spôsobu dedenia? Prečo je to pre rodinu výhodné?