Omán, ktorý sa rozkladá na juhu arabského polostrova je originálnou destináciou, ktorá určite stojí za návštevu.
Nájdete tu nádherné oázy, staré pevnosti, horské masívy, pobrežie s krásnymi plážami, aj tajomnú púšť.
Za štyridsať rokov vlády súčasného sultána urobil tento pomerne bohatý sultanát v rozvoji veľký pokrok, ale na rozdiel napríklad od susedných Emirátov vôbec nie tak veľkolepo, ale v duchu starých arabských tradícií.
V Ománe zatiaľ neexistuje masový turizmus, turisti ho pomaly objavujú. Ománčania, ktorí sú priateľskí, milí a pohostinní sa s turizmom pomaly zoznamujú.
Omán sa môže pochváliť aj tým, že je tu takmer nulová kriminalita a patrí medzi najbezpečnejšie turistické destinácie Blízkeho východu a severnej Afriky.

Salalah
Pokiaľ chcete zažiť typický tradičný arabský svet, vydajte sa na juh do druhého najväčšieho mesta krajiny, Salalah, kde stále panuje silný duch tradícii.

Toto miesto je veľmi zaujímavé svojím príjemným podnebím a cez deň je tu príjemných zhruba 30 ° C.
Od októbra do mája je ideálnou destináciou pre Európanov, ktorú začali objavovať aj Slováci, a ktorí sa sem môžu dostať aj priamym letom z Bratislavy.
Salalah láka aj svojimi dlhými pieskovými plážami s pozvoľným vstupom do oceánu, oázami, púšťou s pieskovými dunami aj všadeprítomnou vôňou kadidla,.
Okolo hlavných ciest obklopených zeleňou stoja tradičné prevažne nízke domy v tradičnom islamskom štýle.
Mesto je rodiskom súčasného sultána, ktorého letný palác je jednou z dominánt mesta. Pre turistov však prístupný nie je.

Od roku 2009 stojí v strede mesta mohutná mešita, nesúca sultánovo meno, ktorá kapacitne pojme až 3000 ľudí.
Navštíviť ju okrem piatku môžu aj tí, čo nevyznávajú islam. Každý návštevník sa musí pred vstupom vyzuť, muži musia mať nohavice siahajúce pod kolená a ženy oblečenie, ktoré im zahalí celé telo a taktiež šatku na hlave.
V meste sa nachádza aj niekoľko tradičných trhovísk, kde môžete nakúpiť rôzne suveníry, oblečenie, kadidlo, šperky, ovocie, či koreniny.
Na trhoviskách nie sú návaly, predavači nie sú dotieraví a v pohode sa tu dohovoríte základnou angličtinou.
Okolie mesta ponúka taktiež pestrú paletu atrakcií, ktoré určite stoja za návštevu.
Nachádzajú sa tu rôzne historické objekty, stálo zelený prírodný park, gejzíry, banánovníkové, či kokosové plantáže.
Vydať sa môžete aj na safari do najväčšej súvislej púšte na svete, prípadne absolvovať výlet loďkami na more a v zátokách pozorovať plávajúce delfíny.

Výlety do púšte
Rovnako ako každé prírodné prostredie, tak aj púšť má svoju vlastnú atmosféru a štýl.
Tamojšia púšť je súčasťou najväčšej súvislej púšte na svete Rub' al Khali, ktorá sa s dĺžkou 1000 a šírkou 500 kilometrov rozkladá na území Saudskej Arábie, Jemenu, Ománu a Emirátov.

Do púšte sa však nevyberajte sami, mohli by ste autom zapadnúť v piesku, či ľahko stratiť orientáciu. Jednoznačne využite služby domácich ománskych sprievodcov, ktorí púšť dobre poznajú.
Trvá roky kým sprievodca dostane licenciu na sprevádzanie do púšte a musí absolvovať mnoho cvičných jázd.
V púšti vás čaká množstvo aktivít, ako napríklad safari so sprievodcami na džípoch, jazdy na štvorkolkách, lyžovanie a sandboardovanie na piesku v dunách, či kempovanie pod hviezdnou oblohou.
Na záver dňa stoji za to sledovanie západu slnka nad púštnymi dunami.

Ománske kadidlo
Omán je preslávený pestovaním stromov, z ktorých živice sa získava najkvalitnejšie kadidlo na svete.
Na rozdiel od Somálska či Jemenu, odkiaľ sa dováža kadidlo aj k nám, tu dávajú prednosť hlavne kvalite nad kvantitou. Existuje viac druhov kadidla, ktoré sa podľa kvality líšia farbou, použitím a samozrejme cenou.
To najkvalitnejšie, krémovo bielej farby sa používa aj na jedenie a Ománci ho zvyknú cmúľať v ústach ako cukrík, prípadne ho rozpúšťajú vo vode, ktorú následne pijú.

Údajne je prospešné pre organizmus a má protizápalové účinky Vôňu kadidla ucítite na každom rohu, v rezortoch aj v miestnych obchodoch. Ponúkajú ho taktiež na každom trhu.
Ak sa chcete pozrieť, ako vyzerajú kadidlovníkové stromčeky, vyberte sa do údolia Wadi Dawkah.
Je tu jedna v mnohých plantáží v Ománe, kde sa pestuje kadidlovník pravý.
Uvidíte tu tisícky stromčekov zasadených v pravidelných rozostupoch. Dá sa pomedzi ne poprechádzať a detailne si ich poobzerať.
Foto Kadidlovnik,
Wadi Darbat
Pokiaľ budete dovolenkovať v Salalah určite musíte navštíviť blízke údolie prírodného parku Wadi Darbat.

Práve toto výnimočné miesto je jedným z najobľúbenejších výletných cieľov v regióne a uvidíte tu to čo by ste možno nečakali a čo inde asi ťažko nájdete.
V tomto celoročne zelenom údolí, cez ktoré preteká riečka uvidíte jazierka, vodopády, rokliny, aj jaskyne.
Okrem turistov ho navštevujú aj domáci, ktorí si v tieni stromom organizujú napríklad rodinné pikniky. Môžete si tu požičať loďku, či vodný bicykel a previezť sa po riečke.
Wadi Darbat je taktiež obľúbeným miestom voľne sa pasúcich sa stád tiav, ktoré tu určite zahliadnete.

Je toho viac:
Za jednu z najkrajších pláži regiónu je považovaná zhruba sedem kilometrov dlhá Al Mughsayl, nachádzajúca sa zhruba 50 kilometrov západne od mesta Salalah. Ľudia sa sem radi prídu len tak nerušene poprechádzať, sem tam na na nej nájdete aj piknikové altánky. Na jej konci sa nachádza skalné pobrežie z vápencových útesov a čiernych skál. Na jednej zo skalných plošín sa nachádza veľký skalný previs Marneef cave. Pôsobením oceánskych príbojov tu vznikli v skalách diery, prieduchy, ktorým sa hovorí blowholes. Otvory sú prekryté mrežami a pri prílivoch a hlavne počas letných monzúnov z nich až do výšky 12 metrov striekajú gejzíry morskej vody. Východne od Salalah stojí nad pobrežím mora aj malý hrad v Taqah, ktorý je jednou z najkrajších historických pamiatok regiónu a taktiež jedinečným príkladom tamojšej architektúry. Hrad je relatívne novou stavbou, postavenou v 19.storočí, kedy sa stal súkromnou rezidenciou starého otca matky súčasného sultána. Hrad bol v 60 tych rokoch minulého storočia rozšírený, následne zrekonštruovaný a v roku 1994 bol otvorený ako múzeum s expozíciami zbraní, riadu, a rôznych ďalších exponátov, ktoré ilustrujú niekdajší spôsob života v Ománe.