„Z Hanoja sa hlási Jane Fonda. Keby vám povedali pravdu o tom, čo naozaj bombardujete, nebojovali by ste a nechceli by ste zabíjať. Vaše matky vás nevychovali preto, aby ste sa stali vrahmi. Musíme sa naozaj veľmi snažiť, aby sme si zachovali ľudskosť,“ prihovárala sa americkým vojakom prostredníctvom rozhlasu známa americká herečka.
To však nebolo všetko. Štíhla žena si dokonca sadla do lietadla vietnamskej armády a tlieskala pesničkám, ktoré jej spievali nepriateľskí vojaci. Písal sa rok 1972, Amerika bola vo vojne s Vietnamom.
Keď sa vrátila domov do USA, ministerstvo spravodlivosti sa snažilo prísť na to, či sa Jane Fonda dopustila podnecovania k zrade, vlastizrady alebo iného zločinu. Vznikla dokonca petícia za jej obvinenie z pomoci nepriateľovi a do ulíc vyšli demonštranti, ktorí žiadali jej odsúdenie.
Povesť slávnej herečky, dcéry veľkého vlastenca, bola vážne naštrbená. Kotrmelcov vo svojej kariére však Jane Fonda spravila oveľa viac.
Falošný americký sen
Narodila sa 21. decembra 1937 ako prvá dcéra slávneho herca Henryho Fondu a Frances Ford Seymourovej. Vyrastala v prostredí, ktoré vyzeralo ako americký sen – bohatí, krásni a slávni rodičia a ich dve zdravé a krásne deti. Manželstvo rodičov, a teda ani detstvo Jane a jej mladšieho brata Petera, však nebolo šťastné.

Otec mal pomer s oveľa mladšou ženou a svojim deťom nebol takmer nikdy k dispozícii. Matka trpela vážnymi psychickými problémami.
Väčšinu života trávila v sanatóriách, kde v roku 1950 spáchala samovraždu. Do ústavu si prepašovala britvu a ňou si podrezala hrdlo. Stalo sa to pár týždňov potom, ako jej manžel podal žiadosť o rozvod. Jane mala v tom čase dvanásť rokov.
Čoskoro po smrti manželky sa Henry Fonda znova oženil a obe deti poslal do internátnej školy. Jane navštevovala Emma Willard a v tohtoročnom televíznom dokumente s názvom Jane Fonda v piatich dejstvách toto obdobie paradoxne opisuje ako veľmi šťastné. Až tu si našla priateľov a jej život dostal nejaký systém.
Zároveň sa z nej na škole stala bulimička. „Mala som spolubývajúcu, ktorá ma to naučila. Samozrejme nám nedochádzalo, s čím si začíname, nevedeli sme, aké nebezpečné a návykové to je a ako to ovplyvní naše životy. O tom, že to robíte, sa nikomu nehovorí. Mysleli sme si, že to robíme len my dve a starí Rimania,“ opisuje v dokumente začiatok svojho celoživotného problému.