Ukončiť vzťah nie je jednoduchá ani bezbolestná záležitosť a ľudia často váhajú, než sa pre tento krok rozhodnú.
Paradoxné však je, že mnohé páry pretrvávajú aj v neuspokojivých a nefunkčných vzťahoch, ktoré z rôznych dôvodov nemajú perspektívu na obnovenie kvality či dôvery.

Okolie často týchto ľudí odsudzuje a obviňuje ich z pohodlnosti alebo vypočítavosti. Situácia je však zvyčajne zložitejšia.
Asi najbežnejšou odpoveďou, prečo sa mnoho ľudí snaží zostať v nefunkčných, toxických alebo dokonca škodlivých vzťahoch, je takzvaný efekt utopených investícií.
Tento termín sa bežne používa v ekonómii a vyjadruje náklady, ktoré už boli vynaložené a ktoré sa nedajú vrátiť späť.
Rozchod ako kúpa nového auta
Hoci ekonómovia odporúčajú, aby minulé a nenávratné investície neovplyvňovali naše budúce ekonomické rozhodnutia, väčšine ľudí príde náročné vzdať sa ich. Je to podobná situácia, ako keď váhate s kúpou nového auta, pretože do opravy svojho starého ste už investovali mnoho peňazí.
Menšia štúdia poukázala na to, že podobne uvažujú ľudia aj v súvislosti so vzťahmi. Čím viac času, energie a emócií sme do vzťahu investovali, tým ťažšie sa z neho odchádza. Pochopiteľne, ak ide o dlhoročný vzťah, ktorého súčasťou sú aj ekonomické záväzky alebo dokonca deti, je rozhodovanie ešte náročnejšie.
Veda však ukazuje, že ľudia zostávajú v nefunkčných vzťahoch aj z psychologicky bizarnejších dôvodov.