Silné a husté vlasy sú vysnívaným symbolom krásy a vitality. Nerady preto vidíme, keď nám vypadávajú.
Už sme niekoľkokrát počuli o tom, že vlas má určité fázy rastu a vlasy sa pravidelne obmieňajú. Prečo však padajú vo zvýšenej miere práve na jeseň?
Teóriu, že medzi ročným obdobím a mierou vypadávania vlasov môže existovať súvislosť, potvrdzuje aj vedecká štúdia z minulého roku.
Štúdia s názvom Sezónnosť straty vlasov: časová analýza dát z Google Trends 2004 – 2017, ktorú publikoval British Journal of Dermatology v októbri 2017 preukázala, že podobné vyhľadávania sa najintenzívnejšie objavovali v období leta a jesene, a to na obidvoch pologuliach po celom svete.
Miera vyhľadávania bola najnižšia počas jarných mesiacov.

„Hoci s vypadávaním vlasov je spájaná teplota ovzdušia, je pravdepodobné, že existujú iné faktory, ako napríklad UV index, ktoré môžu pomôcť vysvetliť vzťah medzi ročným obdobím a vypadávaním vlasov,“ uvádza hlavný autor štúdie Dr. Shawn Kwatra, dermatológ z Univerzity Johna Hopkinsa v Marylande. UV index sa vzťahuje k intenzite ultrafialového žiarenia.
Je teda možné, že UV žiarenie môže ovplyvniť vypadávanie vlasov.
Genetika
Na zmenšovanie objemu vlasov a ich stratu môžu pôsobiť, rovnako ako na všetko, gény. Po rokoch preto môžu muži aj ženy pozorovať postupné rednutie vlasov.
Niektoré vlasové folikuly sú napríklad citlivé na prítomnosť mužských hormónov, najmä, ak ich je nadbytok.
Ich reakciou je preto ich postupné zmršťovanie a produkovanie jemnejších a kratších vlasov z jedného rastového cyklu na druhý.
Keď ich nešetríme
Mechanické poškodzovanie vlasov teplom, životným štýlom a chemickými látkami je prirodzenou príčinou vypadávania.
Vlasy sa poškodzujú aj vonkajšími vplyvmi. Príliš časté fénovanie alebo sušenie či upravovanie pri vysokých teplotách vlasy zaťažuje.
Vplýva na ne však aj strava, choroba a používanie agresívnych kozmetických vlasových prípravkov.