Demografický vývoj vo svete i na Slovensku je charakterizovaný starnutím populácie.
Po dosiahnutí určitého veku, napríklad toho „zlatého“ začínajú mať niektorí ľudia pocit, že už majú v živote všetko za sebou.
Vychodili školu, strednú, niektorí aj vysokú, našli si prácu, odpracovali si v nej desiatky rokov, založili si rodinu, našli priateľov, niektorým sa pošťastilo cestovať, vyplniť si mnohé sny alebo prežiť relatívne pokojný život, iní prekonali vážnejšie ochorenia a s dôchodkom prichádza zaslúžený „odpočinok“.

Toto obdobie však môže trvať desiatky rokov. Ak však zdravie slúži, táto etapa môže trvať dlhšie ako obdobie, ktoré sme zažívali ako tínedžeri a ako ľudia na vrchole síl v mladosti.
Treba ho preto využiť naplno a nájsť si aj v pokročilom veku zmysel života.
Štúdia z roku 2014, ktorá bola zverejnená v časopise Psychological Science, sledovala fyzické a mentálne zdravie viac ako 7000 Američanov vo veku od 20 do 75 rokov.
Vedci vďaka nej zistili, že tí, ktorí pociťovali, že majú v živote význam a cieľ, žili dlhšie ako tí, ktorí zmysel života nenachádzali.
Keď sa ocitnete na dôchodku, z domova odídu vaše deti a ostanete sami, je ľahké upadnúť do temných myšlienok a nadobudnúť pocit nepotrebnosti alebo pocit, že už vás nečakajú v živote žiadne výzvy.
No aj starší ľudia môžu mať kariérne ciele a smerovanie, aj keď v iných formách. A môžu žiť plnohodnotný kvalitný život, ktorý ich bude robiť šťastnými.
Bola by škoda zahodiť desiatky rokov šťastia, ktoré vás čaká, len z pohodlnosti. Najviac tým uškodíte sebe. Ako teda žiť kvalitne a šťastne aj v pokročilom veku?