Silu stromov a ich služby ľudstvu a našej planéte často skôr podceňujeme, nevážime si ich.
Pritom každý deň využívame benefity, ktoré z ich prítomnosti plynú. Už obyčajná prechádzka lesom je prospešná pre naše zdravie i psychiku, zaženie smútok, melanchóliu a navodí pocity šťastia a spokojnosti, čo tiež prispieva ku kráse.

Šum stromov pôsobí ako relaxačná hudba a ak je doplnený spevom vtákov a zvukmi prírody, ako je napríklad zurčiaci potôčik, je ideálnym prostriedkom na psychohygienu.
Nekonečné rozmanité prírodné scenérie ponúkajú zasa pastvu pre oči. O to viac na nás pôsobí príroda na jeseň, keď stromy hrajú rôznymi farbami. Stromy sa dožívajú niekoľko stoviek rokov.
V rámci Európy existuje aj súťaž o najkrajší strom roka . V roku 2018 sa víťazom stal spievajúci korkový dub z Portugalska. Šiestym najkrajším stromom sa však stala jabloň z Bošáce v okrese Nové Mesto nad Váhom, ktorá má 120 rokov.
Strom je dnes krásnym torzom, ale napriek veku a poškodeniu oplýva vnútornou vitalitou, na jar vždy bohato kvitne a na jeseň daruje ľuďom bohatú úrodu jabĺk. Čo všetko stromy ľuďom okrem plodov prinášajú?
Lepší ako karimatka
Les je najlepším miestom na šport, mäkké podložie zaisťuje kĺbom pri behu tlmenie otrasov a minimalizuje tak ich namáhanie.
Čerstvý a čistý vzduch dokonale okysličí pľúca a celý organizmus, podporí krvný obeh a, samozrejme, vypne a rozjasní pleť.
Ako terapia

Stromová terapia patrí k holistickej medicíne a je jedným zo spôsobov, ako využiť liečivé možnosti prírody. V rámci nej sa každému stromu prisudzuje individuálny charakter, ktorým sa líši od ostatných.
V praxi to znamená, že aj stromy rovnakého druhu sa vzájomne odlišujú energiou, ktorú vyžarujú. A ako prebieha samotná liečba? Stromová terapia je založená na intenzívnom pozorovaní stromu, ktorý sme si podvedome vybrali.
Zamýšľame sa nad tým, čím si počas svojho rastu prešiel. Všímame si, aké stopy zanechali blesk či zviera, ako aj vnútorné zmeny prejavujúce sa navonok v rastových deformáciách.
Takéto pozorovanie plynulo prejde do vnútorného dialógu, ktorý vedieme nielen so stromom, ale napokon, čo je dôležitejšie, sami so sebou. A práve ten sa pre nás stane liečivým.
Ako si vybrať ten správny?
Platí tu jednoduché pravidlo, keďže strom svojím charakterom v podstate objasňuje ten náš. Ak počas prechádzky niektorý upúta našu pozornosť, je pre daný okamih ten pravý.
Podvedome sme si vybrali strom, ktorý odráža náš momentálny psychický stav a je preto pre nás vhodným liečiteľom.
Jeho liečivú silu môžete čerpať aj tak, že sa postavíte dva kroky od neho a vystriete jeho smerom ruky. Predstavte si, ako k vám prúdi jeho liečivá sila a energia od koreňov cez kmeň a konáre až k vašim rukám.
Stromy slúžia aj ako úľava od depresie a stresu. Okrem čistenia vzduchu a spríjemňovania prostredia sa im to darí aj vďaka zelenej farbe. Zelená podporuje psychickú aktivitu, spúšťa v mozgu procesy, ktoré myseľ upokojujú. V prostredí plnom stromov je dokonca aj náš spánok kvalitnejší.

Prirodzený chladič
Prítomnosť stromov v prostredí, v ktorom žijeme, je viac než žiaduca. Pôsobia ako prírodná klimatizácia, čo oceníme najmä v lete.
Aj preto je v horúčavách pobyt v lese taký príjemný. Postarajú sa o to, aby teplota v prostredí so stromami bola nižšia aj o niekoľko stupňov Celzia.
Ich prítomnosť vo veľkých horúčavách ocenia najmä starší ľudia či deti, teda skupiny ľudí, ktoré vysoké teploty znášajú ťažšie. Stromy by mali lemovať chodníky a cesty, aby zabránili ich prehriatiu. Horúci chodník je nepríjemný pre človeka a bolestivý pre zvieratá.
Prírodný filter

Podľa Roba McDonalda, hlavného vedca organizácie Global Cities, ktorá sa stará o udržiavanie čistoty prírody v americkom štáte Virginia, slúžia stromy ako filter, ktorý chráni vzduch, ktorý dýchame, pred nečistotami v ovzduší.
Najmä stromy s veľkými listami slúžia ako spoľahlivá ochrana.
Vyzdvihuje napríklad schopnosti brestu, ktorý má veľké listy pokryté jemnými chĺpkami a tie zachytávajú „lietajúce“ nečistoty.
Elixíry života
Veľká štúdia na takmer 110 000 ženách sledovaných počas ôsmich rokov, ktorá bola uverejnená v časopise Environmental Health Perspective, uvádza zistenia harvardských vedcov.
Tí si všimli, že medzi ženami, ktoré žili v prostredí plnom stromov a zelene, nastalo o 12 percent menej prípadov úmrtia, ktoré by súviseli s ťažkými ochoreniami, najmä s ochoreniami dýchacích ciest alebo rakovinou.
Vedci vďaka tomu prikladajú dôležitosť nielen samotným stromom, ale aj zeleni a všetkému, v čom prebieha fotosyntéza.