Centrom Luhačovicka je kúpeľné mesto Luhačovice, štvrté najväčšie kúpele v Českej republike.
Okrem veľkosti sa pýšia aj nevšednou krásou. Kúpele sa nachádzajú v údolí rieky Šťavnice v nadmorskej výške 250 m n. m. a sú obklopené bohatou zeleňou. Hlavným liečebným prírodným zdrojom sú minerálne vody s charakterom hydrogenuhličitanochloridosodných jodových kyseliek s teplotou 8 – 10 °C.
Systematické využívanie minerálnych prameňov na liečebné účely tu má viac ako 300-ročnú tradíciu.
V roku 1669 brniansky lekár Jan Hertod uverejnil v letáku viedenskej univerzity pod názvom Tartare Mastix Moraviae „Bič na usazeninu“ charakteristiku prameňov aj s odporúčaniami ich využitia pri liečbe niektorých ochorení.
V roku 1776 zas viedenský biochemik profesor Cranz po chemickej analýze označil luhačovické vody za jedny z najúčinnejších v strednej Európe pre ich vysoký obsah minerálnych látok a množstva CO2.

Základy moderného kúpeľníctva v Luhačoviciach sa datujú od roku 1902, keď z iniciatívy lekára a vtedajšieho riaditeľa kúpeľov Františka Veselého bola založená Akciová spoločnosť luhačovských kúpeľov.
V nasledujúcich rokoch došlo k veľkému rozvoju kúpeľov a výstavbe. Kúpele sú zapísané aj medzi kultúrnymi pamiatkami Čiech.
Kvalita prírodných zdrojov, prostredie, ubytovacie, stravovacie a zdravotnícke služby, to všetko tvorí dokonalý mix možností, ktoré tu hostia nájdu a preto sú Luhačovice využívané na relaxačné, wellness aj kúpeľné pobyty.
Klientelu tvorí 90 % domácich a 10 % zahraničných hostí prevažne z Rakúska, Slovenska, Nemecka, Izraela, Ruska a ďalších susedných európskych zemí.

Výstava kúpeľnej architektúry
Areál kúpeľov sa rozlieha po celom mestečku a je tvorený štyridsiatimi siedmimi objektmi. Autorom stavieb je Slovák Dušan Jurkovič, ktorý tu zanechal výraznú stopu.
Vytvoril jedinečné miesto, ktoré vás prekvapí zvláštne zladenou nejednotnosťou. Budova nazvaná podľa jeho tvorcu Jurkovičov dom patrí k najkrajším miestnym architektonickým skvostom.
Pre svoju pestrofarebnosť dostal prezývku „farebná rozprávka“.

Pri prehliadke mesta sa váš pohľad zastaví na architektonicky rozmanitých kúpeľných domov, ktoré predstavujú secesiu, ľudovú secesiu, funkcionalizmus či vilové domy v nemeckom štýle.
Jedinečnou dobovou atmosférou dýchajú aj Slnečné kúpele, kde sa kedysi konali plavecké súťaže, alebo Hudobný pavilón, miesto obľúbených kúpeľných koncertov.
Jurkovič prišiel do Luhačovíc v čase, keď kúpele najviac expandovali a keď sa tam vo veľkom stavali liečebné domy. Mesto bolo pre svoju jedinečnosť niekoľkokrát navrhnuté do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Významné pramene
Na území Luhačovic sa v súčasnosti nachádza 13 prameňov. K najznámejším patria Vincentka, Ottovka, Aloiska a prameň Doktor Šťastný.

Vincentka sa v minulosti dokonca servírovala na cisárskom dvore a vo viedenských kaviarňach.
Mená prameňov sú odvodené od členov šľachtického rodu Serenyi, niekdajších majiteľov panstva, na pozemkoch ktorých sa pramene nachádzali.
Používajú sa na pitné kúry, inhalácie aj rôzne relaxačné a rehabilitačné procedúry.
Kúpeľné mestečko Luhačovice sa preslávilo liečbou dýchacích ciest, pohybového aparátu, tráviacich problémov a rôznych ťažkých diagnóz, ako sú onkologické ochorenia alebo cukrovka.
Aby ste sa však z prameňov napili, nemusíte byť pacientom kúpeľov. Stačí, ak si cez víkend vyrazíte na výlet s rodinou a počas prechádzky si doprajete zdravotnú ochutnávku.
Možno vás trochu zarazí, že voda je výrazne železitá a mierne slaná, ale zaručene je veľmi zdravá.
Cestujú za ňou ľudia s rôznymi diagnózami, ako sú choroby dýchacieho ústrojenstva, pohybového aparátu, nervovej sústavy či obezita.
Prichádzajú sem aj pacienti, ktorí sa chcú zotaviť po náročnej liečbe onkologických ochorení. Odborníci v kúpeľoch sa venujú aj detským pacientom pri liečbe dýchacích ciest či kožných ochorení.

Miesto na prechádzky
Vďaka architektúre a množstvu zelene návštevníci kúpeľov pochopia, aké je to len tak nič nerobiť, prechádzať sa po okolí a užívať si bytie.
Návštevníci mesta najčastejšie vyrážajú k jednotlivým prameňom. Svoj revitalizačný „pobyt“ momentálne zažíva miestna čarovná kolonáda a niektoré kúpeľné pamiatky.

Dočasne budú hostia musieť vynechať pitnú kúru pomocou Vincentky, no k dispozícii sú ostatné pramene. Rekonštrukcia haly Vincentka by mala byť dokončená začiatkom leta 2019.
Na prechádzky dokonale poslúži kryté a mobiliárom vybavené priestranstvo Spoločenského domu ako aj pešia zóna Ulice Dr. Veselého, kde nájdete množstvo obchodíkov a kaviarní, v ktorých si namiesto koláčov vychutnáte rôznorodý výber kúpeľných oplátok.
K odpočinku a meditácii slúži aj Jazierko lásky, ukryté v hustom smrekovom lese.
Je to romantické miesto s upraveným okolím, lavičkami a altánkom. Okrem liečby ponúkajú kúpele aj možnosti aktívneho odpočinku a kultúrneho a spoločenského vyžitia.
Ku kúpeľnému životu každoročne patrí slávnosť Otvárania prameňov pri otvorení kúpeľnej sezóny, ktorá sa koná väčšinou v máji.
Zažiť môžete aj hudobný Festival Janáček a Luhačovice, vystúpenia popredných českých umelcov v miestnom divadle, koncerty na kolonáde aj zábavné programy priamo v hoteloch.
Pre športovcov sú k dispozícii tenis, golf, squash, minigolf, bowling aj cyklistika.
V rámci regiónu však možno navštíviť hrady, zámky, múzeá aj skanzeny. V kúpeľoch sa tento rok konali aj oslavy založenia Československa. Začiatkom októbra sa miestni aj hostia, obzreli za spoločnou históriou Čechov a Slovákov.
V rámci Dní slovenskej kultúry v Luhačoviciach sa oslávilo aj 150. výročie narodenia Dušana Samuela Jurkoviča, Slováka, ktorý bol pre kúpele významnou osobnosťou.
Bola mu venovaná aj ďalšia z lavičiek blízko Spoločenského domu. Na podujatí vystúpilo Divadlo Jána Palárika z Trnavy s komédiou Rodinný parlament. Kultúrny dom Elektra uviedol zas hru Manželství v kostce, v ktorom excelovali Zuzana Kronerová a Oldřich Navrátil.