Na konci šesťdesiatych rokov napísal Milan Kundera poviedku Falošný autostop. Muž a jeho priateľka sa v nej vyberú na spoločnú dovolenku.
Pre hanblivú mladú ženu, ktorá sa ostýcha povedať nahlas aj to, že potrebuje ísť na záchod, je dovolenka výzva. Hanbí sa už len preto, že sa hanbí a ostýcha sa aj pri pomyslení na to, že sa bude ostýchať. Uprostred cesty sa však čosi zmení.
Dievča sa začne spontánne hrať na stopárku, ktorá si hľadá odvoz. Mladý muž jej hru príjme a ich cesta naberá celkom inú energiu. Z hanblivej dievčiny sa stáva sebavedomá a zvodná žena a medzi oboma ľuďmi narastá sexuálne napätie. Mení sa komunikácia, plán aj trasa cesty.
Ak by poviedku nenapísal Milan Kundera, ktorý tak rád ukazuje bizarnosť ľudských vzťahov, bola by dokonalou ukážkou toho, čo môže do vzťahu priniesť role-play. Erotická hra, v ktorej obaja partneri vstupujú do úloh vymyslených postáv a zlepšujú tak svoj sexuálny život.
Hry, ktoré ocenia aj dospelí
Hranie rolí sa bežne využíva v psychológii či pedagogike. Ide o techniku, prostredníctvom ktorej je možné aktivovať správanie a prežívanie.

Pri hraní určených rolí alebo pri plnení scenára ľudia reagujú aktívnejšie, získavajú slobodu pre sebavyjadrenie či žiadaný odstup od vlastných problémov a blokov.
To isté však platí aj v rovine erotiky, kde hra pomáha prekonávať zábrany, rutinu alebo aj zladiť rôznu sexuálnu dynamiku partnerov.
Túto skúsenosť má aj tridsaťtriročná Tamara, ktorá žije v menšom meste na severe Slovenska. S partnerom si boli emocionálne blízki, no nedarilo sa im zladiť ich sexuálny život. Partner Tamare navrhol hry, ktoré by atmosféru uvoľnili.